Potówki u niemowląt, jak leczyć? Sposoby na potówki!

admin Możliwość komentowania Potówki u niemowląt, jak leczyć? Sposoby na potówki! została wyłączona

Noworodki i niemowlęta bardzo często borykają się z różnymi problemami dermatologicznymi. Wynika to stąd, że ich maleńki organizm aż do dnia porodu nie był zmuszony radzić sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami i drobnoustrojami, jakie znajdują się w powietrzu – nie tylko na dworze, ale nawet w bardzo czystych domach. Ich skóra jeszcze nie jest przyzwyczajona, by sobie radzić ze wszystkimi zagrożeniami, na szczęście prędko się tego nauczy. Większość dolegliwości skórnych u noworodka i niemowlaka to sprawy bardzo niegroźne i bardzo szybko dające się usunąć, nie wymagające nawet wizyty u lekarza. Kluczem jest tu odpowiednia pielęgnacja.

Czy potówki u niemowląt są popularne?

Potówki u niemowląt to problem bardzo częsty. Związany jest on z trudnościami ze sprawną termoregulacją – organizm dziecka wciąż jeszcze nie umie dostosowywać się do zmieniających się warunków otoczenia. Potówki to bardzo drobne czerwone i chropowate krostki pojawiające się na całym ciele, są bardzo gęsto rozsiane. Te krostki to reakcja skóry malucha na przegrzanie. Często młode matki nie wiedzą, jak odpowiednio ubierać noworodka, więc na wszelki wypadek nakładają mu więcej warstw ubrań, czapeczki i rękawiczki nawet gdy dziecko leży w domu, który jest porządnie ogrzany. W pewnym sensie jest to słuszne, ponieważ noworodek całymi dniami tylko leży, więc nie ma jak się rozgrzać, a nie wolno dopuścić do jego wychłodzenia. Z drugiej jednak strony nie ma potrzeby nakładania na dziecko wielu warstw ubrań, gdy siedzi ono w domu, ponieważ musi się powoli uczyć jak dostosowywać mechanizmy termoregulacyjne do temperatury otoczenia.

Leczenie potówek u niemowląt

A zatem jak leczyć potówki u niemowląt? Przede wszystkim zdejmując z dziecka zbędne warstwy ubrań i pozwalając jego skórze oddychać. Skóra niemowlaka nie powinna być zbyt rozgrzana ani wilgotna – to oznaka, że jest mu za gorąco. Dziecko trzeba wykąpać i dokładnie osuszyć po kąpieli. Dobry sposób na potówki u niemowląt to kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem krochmalu zrobionego z mąki ziemniaczanej. Taki krochmal jest bardzo śliski w dotyku, ale skutecznie osusza skórę, działa jak naturalny talk do ciała. Trzeba tylko pamiętać, by stabilnie trzymać dziecko w wanience wypełnionej wodą z krochmalem, by się nie wyślizgnęło. Do kąpieli nie powinno się dodawać nic więcej oprócz krochmalu, następnie owinąć dziecko ręcznikiem i dokładnie osuszyć. Nie należy również niczym smarować dziecka – nie natłuszczamy go więc oliwką ani balsamami.

Gdy pojawią się u dziecka pierwsze potówki, nie ma powodu by panikować, ani by zabierać je do pediatry – to całkowicie normalny objaw. Jeśli nawet wydaje nam się, że ubieramy dziecko zawsze stosownie do pogody, to gdy wystąpią potówki, musimy przyznać się, że jednak nie mamy wcale stuprocentowej pewności, czy aby na pewno dobrze ubieramy dziecko – nikt jej nie ma. Z biegiem czasu młode mamy uczą się, jak dostosowywać ubrania do pogody, albo czym przykrywać dziecko w nocy. Aby zapobiec potówkom warto ubierać dziecko wyłącznie w bawełniane tkaniny – syntetyki nie pozwalają skórze oddychać.