Samodzielne obliczenie terminu porodu
admin Możliwość komentowania Samodzielne obliczenie terminu porodu została wyłączona
Obliczanie terminu porodu fascynuje zawsze mamę, która chciałaby jak najszybciej urodzić swoje dziecko. Ciąża trwa 9 miesięcy i kilka dni nie ma dużego znaczenia dla jej przebiegu, ale dla rodziny dziecka jest bardzo ważne.
Czy można obliczyć termin porodu ze 100 proc. pewnością?
Wydaje się, że kobieta, która odbyła w danym cyklu tylko jeden stosunek, który mógł spowodować ciążę, powinna bez problemu dokładnie obliczyć dzień, w którym urodzi się jej dziecko. Jednak może mieć miejsce kilka sytuacji, które wpływają na zakłócenie dokładność wyliczeń. Plemnik, jak pokazują nowe badania, potrafi przeżyć nawet 7 dni w drogach rodnych, toteż może okazać się, że do zapłodnienia doszło w innym dniu niż sądzi kobieta. Obliczenie nie uwzględnia np., że dziecko zostało poczęte tydzień wcześniej.
Nawet kobiety o bardzo regularnych cyklach miewają niewielkie zaburzenia i owulacja może być o kilka dni spóźniona lub przyspieszona, a ponieważ plemniki są w stanie przez kilka dni przetrwać w gotowości do zapłodnienia, więc precyzja obliczeń nie jest pewna. Zawsze podczas obliczenia trzeba mieć świadomość, że prawidłowy czas ciąży mieści się między 38. a 42. tygodniem jej trwania.
Obliczenie najprostszą metodą
Najprostszy sposób wyliczenia daty porodu polega na dodaniu do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 40 tygodni. Jest to bardzo uproszczona metoda, ponieważ nie uwzględnia różnic w długości cyklu. Czasami dochodzi tu do poważnych pomyłek, ponieważ część kobiet miewa już po zajściu w ciążę krwawienie, które bardzo przypomina miesiączkę. Wówczas, następuje dwutygodniowe przekłamanie w obliczeniach i okazuje się, że dziecko rodzi się w 38. tygodniu. Jest jednak wyjątkowo dojrzałe, ponieważ w rzeczywistości to 40. tydzień.
Obliczanie terminu na podstawie ruchów dziecka
Ciężarna, która nie rodziła jeszcze dziecka odczuwa pierwsze, delikatne ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży. Wówczas należy do dnia, kiedy je wyczuła dodać 20 tygodni (lub 140 dni). Kobieta nosząca w łonie swoje kolejne dziecko, czuje jego ruchy 2 tygodnie wcześniej, czyli w 18. tygodniu ciąży, toteż analogicznie należy do tego dodać 22 tygodnie (154 dni). Ta metoda jest jednak mało precyzyjna. Kobiety o szczupłej budowie, nawet pierworódki, mogą ruchy dziecka poczuć nieco wcześniej, zaś te, które nawet wcześniej już rodziły, ale mają sporą nadwagę mogą je odczuwać nieco później.
Metoda Naegelego
Tę metodę stosują przede wszystkim lekarze, którzy jeszcze przed pierwszym badaniem USG chcą w miarę precyzyjnie określić datę rozwiązania. Jej nazwa wzięła się od nazwiska niemieckiego lekarza, który żył i pracował na przełomie XVIII i XIX wieku. Stworzył on wzór, który wygląda tak:
Planowany dzień porodu to: pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok
Lekarze uwzględniają w tym obliczeniu różną długość cyklu u kobiet i wprowadzili taką zmianę, którą każda z pań mająca inny niż 28-dniowy cykl, musi wziąć pod uwagę. Panie o dłuższym cyklu – najczęściej trwa on do 32 dni zamiast 7 dni – dodają 9, zaś panie o krótszym cyklu – poniżej 26 dni – dodają tylko 5 dni. Należy pamiętać o tym, że wiele czynników zewnętrznych, a także stan zdrowia kobiety mogą wiele zmienić w przebiegu ciąży, a także przyspieszyć poród.