Obkurczanie macicy po porodzie i cesarce

admin Możliwość komentowania Obkurczanie macicy po porodzie i cesarce została wyłączona

Poród to niewątpliwie znacząca chwila w życiu każdej kobiety. Przeżycia temu towarzyszące zostają w pamięci na całe jej życie. Uwarunkowania genetyczne oraz samopoczucie podczas ciąży, jak również sam przebieg tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy, mają niewątpliwie wpływ na sam przebieg porodu. Adaptacja towarzysząca kobiecie we wszystkich trymestrach „brzmienności” ma również istotny wpływ na jej samopoczucie w okresie poporodowym.

Warto zaznaczyć, iż istotą tych zmian jest nie tylko kondycja fizyczna, ale również wewnętrzne zmiany zachodzące w organizmie każdej kobiety. Sam proces poporodowy każda z kobiet przechodzi niezwykle indywidualnie. Wszystko zależy od tego, jak przebiegał sam poród oraz czy miał w nim swój udział zabieg chirurgiczny. Cesarskie cięcie w większości wykonuje się, gdy naturalny poród nie jest możliwy. Zasadniczą różnicą pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem jest połóg. Występują jednak bardzo podobne objawy podczas połogu w obu tych przypadkach. Dochodzenie do formy po cesarskim cięciu jest niewątpliwie bardziej bolesne, bowiem kobieta może odczuwać dyskomfort samej rany pooperacyjnej. Dolegliwości ruchowe wynikające z bólu są dodatkowym ograniczeniem.

Na co uważać po porodzie?

Unikać należy gwałtownych ruchów bądź też podnoszenia ciężkich przedmiotów. Warto również zaznaczyć, iż istnieją uwarunkowania, w których zabieg może wstrzymać pomniejszanie się macicy. Do najistotniejszych symptomów redukowania macicy po cesarce należy wydzielanie odchodów popołogowych, choć tak naprawdę ich ilość jest mniejsza a niżeli po porodzie naturalnym. Istotne jest również karmienie piersią które przyczynia się do uwalniania oksytocyny czyli hormonu, który towarzyszy kobiecie już od pierwszych dni ciąży. Oksytocyna wpływa znacząco na macicę podczas połogu, bowiem również przyczynia się do jej obkurczania, szczególnie podczas karmienia. Sam etap zmian poporodowych dotyczy w dużej mierze łożyska, które musi się istotnie zagoić. U kobiet, które rodziły naturalnie proces zwężania się macicy polega na tym, iż jej ściany stają się znacznie cieńsze. Macica potrafi w tym przypadku zmienić grubość swojej ściany nawet o 50%. Podsumowując: stopień połogu kobiety po porodzie jest tak naprawdę uzależniony od tego, jak przebiegał sam poród. Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem są również uwarunkowane kilkoma czynnikami.

Macica szybko wraca do formy

Tak czy inaczej obkurczona macica wraca do formy dość szybko w obu tych przypadkach, a kobieta bardzo szybko zapomina o bólu. Troszkę dłużej zachodzi jednak obkurczanie macicy po cesarce. W obu przypadkach jednak odpowiada za nie przerwanie działania hormonów, które są obecne w organizmie kobiety w czasie ciąży. Są nimi między innymi: gonadotropina łożyskowa, laktogen łożyskowy, gestagen i estrogen. Prawidłowa gospodarka hormonalna kobiety niewątpliwe będzie dodatkowym elementem sprzyjającym w szybkiemu dojściu do formy. Ciekawostką jest fakt, iż istnieje możliwość przeprowadzenia badania umożliwiającego wykrycie zaburzeń obkurczonej macicy. Jest nim badanie ultrasonograficzne, dzięki czemu obkurczanie macicy po porodzie jest możliwe do monitorowania.