Objawy ciąży w pierwszym trymestrze – poznaj je i dowiedz się więcej o dolegliwościach, które możesz odczuwać na tym etapie

admin Możliwość komentowania Objawy ciąży w pierwszym trymestrze – poznaj je i dowiedz się więcej o dolegliwościach, które możesz odczuwać na tym etapie została wyłączona


Na teście ciążowym ujrzałaś dwie kreski. Być może już wcześniej podejrzewałaś ciążę z uwagi na pojawiające się pierwsze objawy. To jednak dopiero początek. Sprawdź, z jakimi dolegliwościami możesz zmagać się w pierwszym trymestrze.

Pierwszy trymestr ciąży trwa do 13 tygodnia. To moment przełomowy, w którym wiele się dzieje i z którym wiąże się mnóstwo emocji. Warto poznać objawy ciąży, które świadczą o „dostrajaniu się” organizmu do nowej sytuacji.

Uporczywe mdłości

Typowym objawem pierwszego trymestru ciąży są mdłości, szczególnie poranne. Szacuje się, że nawet 80% kobiet zmaga się z tą dolegliwością. Mdłości mogą pojawiać się tylko z samego rana, mogą również stanowić reakcję na intensywne zapachy.

Jeśli chcesz zapobiec mdłościom, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • jedz częściej, ale mniejsze porcje;
  • przed wstaniem z łóżka zjedz drobną przekąskę;
  • dodawaj imbir do napojów oraz potraw;
  • unikaj gwałtownych zmian pozycji.

Dobra wiadomość: mdłości najczęściej ustępują około 12 tygodnia.

Nadwrażliwość na zapachy

W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet wykazuje szczególną wrażliwość na zapachy. Nawet otwarcie lodówki często powoduje odruch wymiotny. W efekcie przyrządzanie posiłków może stać się poważnym wyzwaniem. Nos kobiety ciężarnej jest również niezwykle wrażliwy na aromat kawy.

Chcąc uniknąć mdłości spowodowanych nadwrażliwością zmysłu węchu, musisz unikać tych  zapachów, które je powodują. Staraj się także używać bezzapachowych kosmetyków, by nie potęgować odruchu wymiotnego.

Zmęczenie i senność

To kolejne objawy ciąży typowe dla pierwszego trymestru. Organizm zaczyna pracować na zwiększonych obrotach. Wszystkie narządy wewnętrzne stają się bardziej obciążone po to, by mogły zaspokoić potrzeby rozwijającego się w Tobie życia. Wykształcenie się łożyska oraz rozwój płodu wymagają dużej ilości energii, która czerpana jest z Twoich zapasów. W efekcie czujesz się zmęczona i ospała.

Pod koniec pierwszego trymestru powinnaś odczuć ulgę, wtedy bowiem proces kształtowania się narządów dziecka dobiega końca (następuje ich rozwój) i stabilizacji ulega poziom hormonów.

Uwaga! Stan ciągłego zmęczenia może być jednym z objawów anemii. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto wykonać dodatkową morfologię krwi, by ocenić poziom żelaza i hemoglobiny.

Tkliwość i bolesność piersi

Wiele kobiet, zanim jeszcze wykona test ciążowy, wie o swoim stanie. Podpowiadają o tym piersi, które stają się bolesne i bardziej wrażliwe na dotyk. Niektóre kobiety wyczuwają także delikatne zgrubienia podczas samobadania. Dolegliwości te jednak szybko mijają – najczęściej po kilku tygodniach.

Pamiętaj, że choć są to typowe objawy ciąży pojawiające się w pierwszym trymestrze, nie muszą dotykać każdej kobiety w ciąży. Również ich intensywność może być różna. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości oraz obawy, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. Specjalista przeprowadzi wywiad i odpowie na nurtujące Cię pytania.