Jak uniknąć poronienia?

admin Możliwość komentowania Jak uniknąć poronienia? została wyłączona

Poronienie dzieckiem może być bardzo bolesnym doświadczeniem, szczególnie dla matki oczekującej zdrowego dziecka. Większość kobiet w ciąży może przeżyć dotkliwy szok. Przyczyny poronienia wiążą się z nieprawidłowościami w rozwijającym się zarodku lub zaburzeniami równowagi hormonalnej. Jednak ostatnie badania wykazały również, że to styl życia matki może odegrać znaczącą rolę w poronieniu zdrowych.

Pojawia się wobec tego pytanie: jak dbać o ciążę, żeby uniknąć jej zagrożenia? Często istnieją znaki ostrzegawcze, na które trzeba szybko reagować. Oto kilka z nich, na które należy zwrócić uwagę, choć niekoniecznie mogą wskazywać początek poronienia.

Objawy możliwego poronienia

Należy do nich pojawiający się ból pleców, od łagodnego do ciężkiego.
Wobec takich objawów powinny być przeprowadzone badania przez lekarza. Ponadto każde krwawienie z pochwy w czasie ciąży nie jest normalne. U niektórych kobiet mogą wystąpić plamienia i krwawienie we wczesnym okresie ciąży. Należy jednak zbadać wszelkie nieprawidłowe krwawienie z pochwy u specjalisty. Nie wolno palić ani pić alkoholu w czasie ciąży. To powinno być oczywiste, ale zbyt wiele kobiet ignoruje naukowe dowody, że palenie i picie, zwłaszcza w okresie ciąży, jest niebezpieczne i może prowadzić do poronienia.
Niestety nie można uniknąć niektórych przyczyn poronienia. Są one spowodowane naturalnymi nieprawidłowości, których nie udaje się jak dotąd kontrolować. W takim razie jak uniknąć poronienia? Jak dbać o ciążę? Istnieją pewne działania, których podejmowanie minimalizuje prawdopodobieństwo poronienia. Najważniejsze jednak jest po prostu zachować rozsądną postawę i pozostać czujnym.

Nie tylko dla dobrego stanu zdrowia dziecka, ale także dla własnego komfortu kobieta spodziewająca się dziecka musi znaleźć trochę więcej czasu do opieki nad sobą. Przechodzi bowiem w tym czasie wiele zmian hormonalnych i emocjonalnych, z którymi czasami trudno się uporać.

Jak zapobiec poronieniu?

Każda matka powinna przede wszystkim zaplanować swoją wizytę u lekarza prowadzącego ciążę. Zapoznać się z jego wytycznymi i obowiązkowo przestrzegać zaleceń. Ważne jest by wizyty były regularne. Powinna wprowadzić do jadłospisu zdrową dietę z dużą ilością owoców, warzyw i sałatek. Warto brać suplementy z żelazem lub jeść bogata w żelazo żywność, aby utrzymać jego wysoki poziom w organizmie. Innym ważnym suplementem jest kwas foliowy, który pomoże dziecku rosnąć w pierwszych trzech miesiącach życia. Taka dieta będzie zapobiegała niedokrwistości. Ponadto trzeba pić dużo płynów, najlepiej wody. Powinno się jeść zdrowe przekąski, takie jak migdały, orzechy nerkowca, owoce, mleko i produkty mleczne, takie jak twarogi i sery. Istotną rolę pełni należyty czas na odpoczynek, zwłaszcza w ostatnich miesiącach przed porodem. Nie należy unikać aktywności fizycznej i starać się o regularność ćwiczeń. Wielu lekarzy poleca jogę, głębokie oddychanie i chodzenie. Co może istotnie wpłynąć na radzenie sobie z stresem emocjonalnym i fizycznym. Podczas ciąży należy kategorycznie zaprzestać picia alkoholu i ograniczyć spożycie kofeiny. Zdrowymi zamiennikami są sok jabłkowy, zioła i zielona herbata.