Termin porodu obliczony przez lekarza a życie

admin Możliwość komentowania Termin porodu obliczony przez lekarza a życie została wyłączona

Każda kobieta w ciąży powinna mieć świadomość, że bardzo rzadko udaje się wyliczyć prawidłowy termin porodu. Oczywiście położnik prowadzący ciążę na podstawie wywiadu z ciężarną określi przybliżony czas. Przyszła matka powinna znać długość swoich miesięcznych cykli, a przede wszystkim datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jednak wiele kobiet zgłasza się do lekarza, gdy ciąża trwa już kilka tygodni.

Ważny termin pierwszego USG

Dla zdrowia dziecka ważne jest, by pierwsze USG lekarz wykonał przed 12/14 tygodniem ciąży. W tym terminie po wykonaniu specjalistycznych pomiarów można dokładnie określić wiek ciąży. Do 10 tygodnia dokonuje się pomiaru CRL, czyli mierzy się długość dziecka od czubka głowy do pupy. Następnie wprowadza dane do specjalnego programu komputerowego, który oblicza wiek ciąży oraz podaje prawdopodobny termin porodu. Natomiast do 22 tygodnia, chociaż lekarze wolą to robić przed 15 tygodniem ciąży, wiek ciąży określa się na podstawie badania BPD, czyli pokazującego wymiar dwuciemieniowy główki.

Większość specjalistów podkreśla, że obliczanie terminu porodu na podstawie USG po 14 tygodniu ciąży nie jest już tak dokładne, a niekiedy staje się niemożliwe, bo płody rozwijają się niemal identycznie tylko w pierwszych tygodniach, później wielkość płodu czy jego waga zależą od różnych czynników: dziedziczenie, zdrowie matki w czasie ciąży, wzrost i waga rodziców.

Dlaczego rodzą się za wcześnie?

Istnieje wiele czynników, mogących doprowadzić do skrócenia ciąży i przedwczesnego porodu, co zawsze jest niekorzystne dla dziecka. Bywają kobiety, które wszystkie swoje dzieci rodzą przedwcześnie i nikt nie potrafi ocenić, dlaczego tak się dzieje. Ciekawym zjawiskiem jest, że urodzone dzieci nie mają cech wcześniactwa. Ważą powyżej dwóch kilogramów, samodzielnie oddychają i nie wykazują żadnych zdrowotnych problemów, które są typowe dla wcześniaków. Jednak takie sytuacje to wyjątek. Większość dzieci, które przychodzą na świat zbyt wcześnie, posiada zaburzenia w rozwoju i często stwierdza się u nich różnego typu wady i niedorozwój narządów (np. płuc.

W większości wypadków ciężarna nie ma wpływu na przedwczesne urodzenie. Czasami jednak stres, zbyt ciężka praca i ogólne przemęczenie może przyspieszyć poród. Każda kobieta w ciąży musi również uważać na niektóre produkty i zioła. Bywają także choroby, które przyspieszają narodziny dziecka. Najczęściej to toksoplazmoza, różyczka czy odra. Mają one również wpływ na stan zdrowia dziecka, mogą powodować poważne wady rozwojowe.

Warto zdawać sobie sprawę, że urodzenie dziecka kilka dni przed lub po obliczonym terminie nie powinno stanowić problemu. Dziecko w 38 tygodniu ciąży jest donoszone i nie powinno mieć cech wcześniactwa. Ciąża, której rozwiązanie ma nastąpić po 40 tygodniu trwania, powinna być monitorowana, ponieważ może dojść do zakażenia wód płodowych. Gdy wody stają się zielone lub żółte, należy jak najszybciej wywołać poród. Brązowe wody najczęściej sygnalizują śmierć płodu. Ciąża to stan fizjologiczny, ale wymagający stałej troski ze strony ciężarnej i opiekujących się nią lekarzy.