Jak długo powinno spać niemowlę?

admin Możliwość komentowania Jak długo powinno spać niemowlę? została wyłączona

Wiedza o tym, ile godzin powinien spać niemowlak jest zazwyczaj priorytetem dla rodziców. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, niektóre dzieci potrzebują więcej snu inne mniej.
Aby dziecko czuło się komfortowo najlepiej przygotować sobie grafik drzemek oraz posiłków dziecka. Ta przewidywalność przyzwyczaja dziecko do rutyny. Pozwala mu zachować spokój. Zdania co do długości drzemek popołudniowych są podzielone wśród lekarzy.

Niektórzy uważają bowiem, że zbyt częste i długie drzemki zaburzają głęboki sen w nocy.

Ile godzin powinien spać niemowlak?

Trudno jest ostatecznie wyrokować jak długo powinno spać niemowlę, ale przyjmuje się pewne ogólne wartości, które mają pomóc opiekującym się rodzicom w uporaniu się z tym problemem. Niemowlęta, dzieci i młodzież potrzebuje znacznie więcej snu niż dorośli do szybszego rozwoju psychicznego i fizycznego.

Ilość snu dziecko zmienia się w zależności od czynników indywidualnych i zmienia się z wiekiem dziecka.

Przez pierwsze trzy, cztery tygodnie noworodki śpią zazwyczaj od 15 -16 godzin dziennie, ale w krótkich okresach od dwóch do czterech godzin. Wcześniaki mogą spać dłużej.
Jeśli pojawiają się kolki sytuacja może się nieco zmienić, ponieważ utrudniają one dziecku sen jak i samo zasypianie.

Noworodki nie kierują się także zegarem biologicznym, nie zdają sobie sprawy z tego czy jest dzień, czy noc.

Po ukończeniu jednego miesiąca dziecko śpi nieco krócej – do 14 godzin, ale ilość drzemek nie zmienia się. Cykle snu dzieci są znacznie krótsze niż u dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że dziecko przebywa w fazie REM, która jest ważna dla rozwoju jego mózgu.

Poza tym dziecko budzi się często do karmienia.

Gdzieś pomiędzy 4 a 6 miesiącem, większość dzieci jest zdolne do spania od 8 do 12 godzin przez całą noc. Niektóre niemowlęta śpią dłużej w nocy już w 6 tygodniu, ale wiele dzieci nie osiąga takiego etapu, dopóty nie przekroczy 5 lub 6 miesiąca.
Jeśli zależy nam na szybszym wprowadzeniu dziecka w taką fazę należy go do niej przygotowywać poprzez wprowadzenie dobrych nawyków od samego początku

Jak długo śpi niemowlę, gdy przekroczy wiek 3 miesięcy?

Dziecko w tym okresie przesypia około 5 godzin w ciągu dnia, wydłuża się natomiast faza snu w nocy i wynosi od 10 do 11 godzin.

Ile godzin powinien spać niemowlak, gdy ukończy 6 miesięcy?

Zazwyczaj jest są to 3 godziny snu w dzień i 11 w nocy.

Większość dzieci od około 21 do 36 miesiąca życia nadal potrzebuje jednej drzemki dziennie, która może wynosić od jednego do trzech i pół godziny. Zazwyczaj kładą się spać do łóżka pomiędzy 7:00 a 9 :00 wieczorem a obudzą się pomiędzy 6:00 rano a 8:00 rano.

Jeśli nie wiemy jak długo powinno spać niemowlę i nie jesteśmy pewni czy dziecko śpi wystarczająco długo, to warto skonsultować się z pediatrą. Szczególnie wtedy, gdy podejrzewamy, że zaburzenia snu mogą wynikać ze stanu chorobowego. Bardzo trudno jest bowiem rozpoznać na wczesnym etapie rozwoju dziecka wszystkie przyczyny, które zaburzają prawidłowy sen.
Wiedza o tym, jak długo śpi niemowlę jest istotna, aby nie popełniać sztandarowych błędów, myśląc np. że jeśli dziecko dłużej śpi, to mamy więcej czasu wolnego dla siebie.
Nie wolno także myśleć, że gdy nie pozwolimy dziecku na drzemkę to w nocy będzie spało dłużej.
Przemęczone dziecko dużo częściej wybudza się w nocy.