Jak prawidłowo karmić piersią? Karmienie piersią w pigułce!

admin Możliwość komentowania Jak prawidłowo karmić piersią? Karmienie piersią w pigułce! została wyłączona

Współcześnie we wszystkich dziedzinach życia stawia się nacisk na naturalność. Życie jak najbliżej natury daje nam szansę na zdrowie dlatego wybieramy zdrową żywność i coraz popularniejszy jest ruch na świeżym powietrzu. Najczęściej młodzi ludzie interesują się zdrowym trybem życia i oni chętniej zmieniają swe nawyki żywieniowe chociaż bywa, że oni właśnie wpadają w skrajności wybierając jakieś diety eliminacyjne co na dłuższą metę może odbić się różnymi niedoborami witamin i mikroelementów. Podobnie z ruchem – ktoś zaczyna ćwiczyć i od razu zapisuje się co dziennie na dwie godziny na siłownię. We wszystkich działaniach najlepszy jest złoty środek. Jeść zdrowo kierując się ostatnio opracowaną piramidą żywieniową, która prawie całkowicie eliminuje z diety cukier, sól i tłuszcze a głównie zwierzęce. Starać się znaleźć czas nie tylko na ruch na wyjazd za miasto by pooddychać powietrzem leśnym lub ogrodowym. Każda pora roku ma swoje uroki i ruszając się za miasto, na działki lub chociaż do większego parku dotleniamy cały organizm tym lepiej im więcej mamy tam ruchu.

Nie bój się prosić o radę w sprawie karmienia piersią

Młoda kobieta planująca macierzyństwo i chcąca później karmić piersią musi przygotować swój organizm wcześniej – będąc zdrowa i sprawna fizycznie lepiej zniesie nie tylko ciążę i poród ale także będzie karmiła dziecko piersią tak długo jak będzie ono potrzebowało. Organizm kobiety jest biologicznie przygotowany do macierzyństwa, porodu i karmienia – no jest ciąg zdarzeń. Ciało kobiety żywi dziecko gdy jest ono w łonie matki i może je żywić nadal przez co najmniej następny rok. Najlepszym źródłem informacji jak prawidłowo karmić piersią jest położna w szpitalu lub przychodząca do domu po porodzie. Młoda matka ma prawo prosić o pomoc i radę. Także koleżanka lub osoba z rodziny, która niedawno rodziła mogłaby doradzić jak powinno się karmić piersią.

Nie denerwuj się przy karmieniu piersią

Przede wszystkim nie należy się stresować i zniechęcać. Dać czas sobie i dziecku. Strach i nerwy są najgorszym doradcą. Na początku dziecku może sprawiać trudność uchwycenie sutka, możemy mieć wrażenie, że pokarm jest wodnisty – pozwólmy zadziałać naturze, karmienie piersią jest proste i każda może to robić byle nie poddać się przy pierwszych niepowodzeniach. Najlepiej stworzyć sobie stałe spokojne miejsce do karmienia, wygodne dla dziecka i matki. Należy pamiętać o lekkim uciśnięciu piersi by maluch mógł oddychać i nie poganiać go bo na początku może to trwać długo i może przy piersi przysypiać. Początkowo będzie to karmienie na żądanie o różnych porach dnia i nocy ale w trzecim miesiącu powinno się uregulować. Przy każdym posiłku karmi się z obydwu piersi, żeby nie powstały w nich stany zapalne. Gdyby pojawiły się kłopoty z pękającymi brodawkami i aptekach są na to maści.

Twój pokarm to najlepsze co może spotkać dziecko

Pokarm matki jest wystarczający i jako pożywienie i jako napój – nie wolno dziecku dawać mleka w butelce bo bardzo łatwo się przyzwyczai. Sztuczne mleko jest słodsze i łatwiej ssać butelkę niż pierś. W czasie upałów można podać trochę herbatki ziołowej ale wyjątkowo. Z czasem, im dziecko starsze, wprowadza się nowe posiłki podając je łyżeczką.
Od tysięcy lat kobiety karmiły piersią i jest najlepszy pokarm dla noworodka także dziś.