Ciąża biochemiczna – co to jest?
admin Możliwość komentowania Ciąża biochemiczna – co to jest? została wyłączona
Normalny cykl płciowy kobiety trwa przeciętnie 28 dni, niekiedy o kilka dni krócej lub dłużej. Ale nawet u tej samej kobiety zdarzają się opóźnienia. Panie, które nie stosują antykoncepcji, a prowadzą regularne życie seksualne, mogą w takich wypadkach podejrzewać ciążę. I niekiedy nie mylą się, mimo że krwawienie – z opóźnieniem – wystąpiło. Jak to możliwe?
Zdarza się, że miesiączka pojawia się nawet z dwutygodniowym opóźnieniem. Jest ona obfita i bolesna, a kobieta składa to na karb właśnie tego opóźnienia. Tymczasem mogło dojść do obumarcia zarodka i wydalenia go z organizmu. Jest to właśnie ciąża biochemiczna. Jeżeli kobieta nie wykonała testu ciążowego, może o tym nie wiedzieć, zwłaszcza jeżeli nie zdążyły wystąpić charakterystyczne pierwsze objawy ciąży.
Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyny mogą być różne. Możliwe są wady genetyczne, które uniemożliwiły dalszy rozwój zarodka w jamie macicy. Wady te mogły być zapisane w kodzie genetycznym tak komórki jajowej, jak i plemnika. Nie można wykluczyć wady anatomicznej, będącej przeszkodą w zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja w macicy. Ta przyczyna zazwyczaj ujawnia się już przy pierwszej ciąży. Być może kobieta cierpi na zaburzenia hormonalne, z których nie zdaje sobie sprawy, zwłaszcza z odpowiadającym za utrzymanie ciąży progesteronem.
Choroby i czynniki zewnętrzne
Ciąża biochemiczna niekiedy bywa skutkiem infekcji. Szczególnie niebezpieczna dla wczesnej ciąży jest świnka oraz toksoplazmoza. Dlatego kobieta, która podejrzewa ciążę albo potwierdził ją test, powinna unikać kontaktu z osobami chorymi, nawet przeziębionymi. Wirusy i bakterie mogą być zabójcze dla niezagnieżdżonego jeszcze zarodka. Ciąży biochemicznej sprzyja także niedobór żelaza w organizmie.
Oczywiście niekorzystnie na zarodek mogą zadziałać:
- gwałtowne zmiany temperatury i ciśnienia (załamania pogody)
- dokuczliwe upały
- długotrwała podróż w niedogodnych warunkach
- nadmierny wysiłek fizyczny
- stres, związany np. z pracą zawodową
- palenie papierosów
- spożywanie alkoholu i mocnych napojów zawierających kofeinę
Jeżeli kobieta wcześniej roniła lub poddała się aborcji, ryzyko ciąży biochemicznej znacznie wzrasta, szczególnie jeśli nie została donoszona pierwsza ciąża.
Co dalej?
Kobieta powinna bezwzględnie udać się do ginekologa i dalej postępować ściśle według jego zaleceń. Ma także prawo oczekiwać empatii ze strony najbliższych, szczególnie partnera. W sytuacji nieradzenia sobie z traumą pomocna będzie rozmowa z psychologiem.