Jak rozpoznać dni płodne?

admin Możliwość komentowania Jak rozpoznać dni płodne? została wyłączona

Podczas dni płodnych szansa na zajście kobiety w ciążę jest najwyższa. Dni płodne można rozpoznać po określonych objawach, a także można obliczać je z wykorzystaniem specjalnych urządzeń oraz kalkulatorów.

Rozpoznanie, że mają miejsce dni płodne, nie jest bardzo skomplikowane. Kobieta powinna wtedy zwrócić uwagę na trzy główne objawy – temperaturę ciała, wygląd śluzu w pochwie, a także na szyjkę macicy.

Temperatura ciała podczas dni płodnych

Gdy pojawiają się dni płodne, temperatura ciała zmienia się, co ma związek ze zmianami progesteronu we krwi.

W fazie przed owulacją poziom progesteronu jest niski, dlatego też temperatura ciała jest niższa. Do zwiększenia jego poziomu dochodzi na kilka dni przed owulacją, czyli jajeczkowaniem – wtedy temperatura zmienia się o minimum 0,2 stopnie Celsjusza.

Podwyższona temperatura ciała utrzymuje się aż do końca cyklu – do rozpoczęcia się menstruacji.

Śluz w pochwie podczas dni płodnych

Gdy kończ się miesiączka, szyjka macicy jest zablokowana gęstym śluzem.

Gdy dojrzewa komórka jajowa, wtedy śluz produkowany jest w dużych ilościach, co ma powiązanie ze zwiększonym poziomem estrogenów.

Właśnie dlatego w okresie owulacji, czyli podczas dni płodnych śluz jest przejrzysty, rozciągliwy, przypomina białko jajka kurzego. Taki śluz obserwowany jest przez około 6 dni – na koniec tej fazy ma miejsce jajeczkowanie.

Szyjka macicy podczas dni płodnych

Również dni płodne można rozpoznać po zmianach szyjki macicy. Jeśli jest sucha i twarda, wtedy świadczy to o braku dni płodnych. Gdy natomiast jest miękka i mokra, widać na niej śluz, wtedy mają miejsce dni płodne.

O tym, że kobieta ma dni płodne, mogą świadczyć także inne symptomy, na przykład takie jak plamienia okołoowulacyjne, bóle owulacyjne, zwiększona wrażliwość piersi, huśtawka nastrojów czy zmiany na skórze.

Przy obliczaniu dni płodnych można wykorzystać także nowoczesną technologię – specjalne kalkulatory płodności dostępne on-line, a także urządzenia, które na podstawie pomiarów temperatury pozwalają na określenie, czy ma miejsce okres płodny.