25 tydzień ciąży – sprawdź, jak rozwinięte są narządy Twojego dziecka na tym etapie

admin Możliwość komentowania 25 tydzień ciąży – sprawdź, jak rozwinięte są narządy Twojego dziecka na tym etapie została wyłączona


W 25 tygodniu ciąży przekroczyłaś półmetek oczekiwania na narodziny dziecka. Od pierwszych tygodni do tego momentu wiele się zmieniło. Twoja pociecha jest już dobrze rozwinięta. Sprawdź, jak wyglądają poszczególne narządy na tym etapie ciąży.

W 25 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już w znacznym stopniu rozwinięte, jednak nie na tyle, by móc w pełni samodzielnie funkcjonować. Nadal potrzebuje wsparcia Twojego organizmu, by za kilkanaście tygodni przyjść na świat.

Dziecko waży tyle, co melon

25 tydzień ciąży to okres, w którym dziecko osiąga wagę mniej więcej 700 g. Jego długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi około 22 cm, natomiast z wyprostowanymi nogami – około 32 cm. Ma jeszcze sporo czasu, by przybrać na wadze – tak, aby w dniu porodu osiągnąć średnio 3200-3400g.

Serce bije coraz mocniej

Serce dziecka jest już dość dobrze rozwinięte i ukształtowane. Do tego stopnia, że można je dokładnie obejrzeć podczas badania USG. Dzięki przeprowadzonej ocenie anatomii można stwierdzić istnienie ewentualnych wad lub je wykluczyć.

W tym okresie serce dziecka bije bardzo mocno. Wiele osób jest w stanie je usłyszeć przykładając ucho do brzucha.

Komórki wydzielnicze trzustki dojrzewają

12-14 tydzień ciąży jest początkiem rozwoju trzustki. To właśnie wtedy pojawiają się komórki wydzielania zewnętrznego i wewnętrznego tego gruczołu. Dojrzewają one około 25 tygodnia ciąży. Jednocześnie dochodzi do pierwszej syntezy enzymów bezpośrednio powiązanych z funkcjonowaniem trzustki, tj. amylazy (rozkładającej wielocukry), trypsyny (trawiącej białka w jelicie cienkim) i lipazy (odpowiedzialnej za rozkład triglicerydów pokarmowych do glicerolu i kwasów tłuszczowych).

Żołądek ciągle w budowie

W 25 tygodniu ciąży mogą pojawić się pierwsze ruchy wskazujące na zdolność opróżniania żołądka. Na wyraźne ruchy przyjdzie czas około 31 tygodnia, całkowicie gotowe jest natomiast unerwienie ściany tego narządu. Podobnie jest z mięśniami – również ten element żołądka jest prawidłowo ukształtowany na tym etapie rozwoju malucha.

Płuca szykują się do pierwszego oddechu

W 25 tygodniu ciąży płuca nadal się rozwijają – tak, by już niebawem złapać swój pierwszy oddech. Dochodzi do powstawania pęcherzyków płucnych, w których zaczyna pojawiać się surfaktant. To substancja pomagająca pęcherzykom w napełnianiu się powietrzem po urodzeniu.

25 tydzień ciąży to czas intensywnego wzrostu i rozwoju poszczególnych narządów. Kolejne dni są równie ważne. Pozwalają na pełne ukształtowanie się mózgu, żołądka czy płuc. Wszystko po to, by mniej więcej w 40 tygodniu ciąży maluch mógł przyjść na świat i zacząć samodzielnie funkcjonować.