Kalendarz dni płodnych a termin poczęcia

admin Możliwość komentowania Kalendarz dni płodnych a termin poczęcia została wyłączona

Dni płodne to bardzo ważny okres czasu w którym może dojść do zapłodnienia komórki jajowej i poczęcia dziecka. Jak wygląda kalendarz zapłodnienia i kiedy należy współżyć, aby zajść w ciążę ?

Kiedy współżyć, aby doprowadzić do zapłodnienia?

Owulacja to najlepszy moment do rozpoczęcia starań o dziecko. Należy pamiętać, że określenie terminu jajeczkowania zawsze opiera się o średnią długość ostatnich 6-ciu nieregularnych cykli. Z powodu tego uśrednienia, zawsze należy dodać i odjąć dwa dni do planowanej owulacji. Plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć nawet do 7 dni, dlatego współżycie należy rozpocząć około dwa dni przed wyznaczonym terminem menstruacji. Większa ilość stosunków w tym czasie zwiększa szansę na zapłodnienie. Jeżeli do współżycia dojdzie właśnie w tym okresie, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe.

Komórka żyje jedynie przez 24 godziny po owulacji , dlatego ważne jest przestrzeganie terminów owulacji. Przekroczenie terminu 3 dni od wyznaczonego terminu owulacji daje zerową szansę zajścia w ciążę. Kolejna okazja na zapłodnienie będzie miała miejsce dopiero za miesiąc, podczas następnego cyklu miesiączkowego.

„Psychologia zapłodnienia”

„Psychologia zapłodnienia” obejmuje bardzo ważne aspekty w kwestii zapłodnienia. Jeżeli para starająca się o dziecko współżyje z myślą o poczęciu , generuje to dodatkowy stres. Czynnik ten utrudnia w dużym stopniu możliwość zapłodnienia , przez co zwykle do niego nie dochodzi.

Stres ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie hormonów – ich wydzielanie zmniejsza się lub zwiększa pod wpływem stanu psychicznego. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza hormonów płciowych, synteza jest stymulowana lub hamowana przez impulsy z ośrodkowego układu nerwowego.

Podczas planowania ciąży , oprócz prowadzenia kalendarza owulacyjnego, powinnaś wziąć pod uwagę swój stan psychiczny. Złe emocje i napięcie mogą przesunąć termin planowanej owulacji. Najlepszym wyjściem będzie skupienie uwagi na własnych odczuciach , nie myśleć o zapłodnieniu, tylko cieszyć się bliskością partnera i pozwolić swojemu ciału pełnić jego fizjologiczne czynności.