Wpływ anemii na przebieg ciąży

admin Możliwość komentowania Wpływ anemii na przebieg ciąży została wyłączona

Oczywistością jest, że w ciąży kobieta potrzebuje zwiększonej dawki substancji odżywczych. Mowa tu przede wszystkim o żelazie, którego niedobór prowadzi do poważnych uszkodzeń organizmu dziecka, a dodatkowo może przyczynić się do rozwoju anemii u matki.

Niedokrwistość u kobiet w ciąży

Jak pokazują statystyki, ponad 40% ciężarnych kobiet cierpi na anemię. Niestety w takich przypadkach, definicja tej choroby nieco odbiega od klasycznej rzeczywistości, określanych w laboratoryjnych normach. Ciężarne panie mają zdecydowanie rzadszą krew, która zwiększa swoją objętość, przez co zwykle dochodzi do obniżenia liczby czerwonych krwinek, hemotokrytu i hemoglobiny.

Przyczyny anemii u kobiet w ciąży

Anemia pojawia się u kobiet w ciąży z powodu niedoboru żelaza we krwi. Właśnie w tym okresie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na pierwiastek, ponadto często występują również zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, co definitywnie zmniejsza wchłanianie żelaza. Anemia może ponadto wystąpić na skutek niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego, dlatego zaleca się, aby już na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciąże, uzupełniać te substancje w organizmie.

Objawy anemii u kobiet w ciąży

Najczęściej występującymi objawami w ciąży są bóle głowy, przyspieszona praca serca, bóle brzucha, drętwienie kończyn, a nawet zaburzenia widzenia, czy też niedociśnienie. Jak można więc zauważyć, dolegliwości te są takie same, jak w przypadku zwykłej anemii.

Anemia matki a płód dziecka

Niestety obecność anemii stanowi zagrożenie dla płodu. W początkowym etapie ciązy może bowiem doprowadzić do powstawania wad rozwojowych czy też zaburzenia zagnieżdżenia się jaja płodowego, prowadzącego nawet do poronienia. Od drugiego trymestru może zaburzać sam wzrost płodu, natomiast w ostatnich trzech miesiącach najczęściej doprowadza do przedwczesnego porodu.

Leczenie anemii u kobiet w ciąży

Samo leczenie zależy przede wszystkim od przyczyn występowania choroby. Należy jednak pamiętać, że ciąża jest ważnym i bardzo trudnym okresem w życiu każdej kobiety. Niekiedy, o ile przyczyna anemii jest znaczna utrata krwi, lekarze mogą podjąć decyzję o transfuzji krwi. W większości jednak zaleca się uzupełnienie niedoboru żelaza, kwasu foliowego czy też witaminy B12.