Jak długo zrasta się ciemiączko? Fakty i mity o ciemiączku!

admin Możliwość komentowania Jak długo zrasta się ciemiączko? Fakty i mity o ciemiączku! została wyłączona

Ciemiączko odgrywa bardzo ważną rolę w przyjściu na świat dziecka. Pomaga podczas porodu, dostosowując główkę do dróg rodnych matki. Kości ciemieniowe nieznacznie się rozchodzą pozwalając czaszce delikatnie się zwężać bądź rozszerzać. Zazwyczaj dziecko rodzi się z dwoma ciemiączkami, przednim i tylnym, a w łonie matki ma jeszcze ciemiączko boczne, które po porodzie jest już zrośnięte, chyba, że na świat przychodzi wcześniak, wtedy może być ono jeszcze niezrośnięte.

Czy ciemiączka można dotykać?

Choć jest to bardzo delikatne miejsce, można je bez obaw dotykać, myć główkę, czesać włoski, ponieważ skóra w tym miejscu jest stosunkowo gruba i sprężysta. Zabiegi pielęgnacyjne w żaden sposób nie uszkodzą ciemiączka. Miejsce to ułatwia wykonanie badania usg mózgu oraz pozwala na ocenę stanu zdrowia i rozwoju dziecka. Rodzice powinni ze szczególną uwagą obserwować ciemiączko, które u zdrowego niemowlaka jest płaskie lub lekko zapadnięte. W czasie stanów podgorączkowych i podczas płaczu nieznacznie się uwypukla i zaczyna delikatnie pulsować. Jeśli po uspokojeniu niemowlęcia powraca ono do pierwotnego kształtu, jest to objaw całkowicie normalny. Rodzice często zadają pytanie jak długo zrasta się ciemiączko. Zazwyczaj powinno zaniknąć miedzy 9 a 18 miesiącem życia. Inaczej ma się sprawa z ciemiączkiem tylnym, które jest kilkakrotnie mniejsze od przedniego. Więc kiedy znika ciemiączko tylne? Zanika ono do około 4 miesiąca życia, a zdarzają się przypadki, że dzieci rodzą się już ze zrośniętym.

Co wpływa na zrastanie się ciemiączka?

Na prawidłowe zrastanie się ciemiączka ma wpływ witamina D. Jeśli kobieta podczas ciąży przyjmowała preparaty zawierające witaminę D, dziecku należy zacząć ją podawać dopiero w 3 tygodniu życia, ponieważ do tego czasu będzie ona pobierana ze zgromadzonych zapasów przekazanych dziecku przez mamę podczas trwania ciąży. Jeżeli jednak przyszła mama jej nie zażywała, trzeba ją podać już w pierwszych dniach życia. Trzeba pamiętać, że jeśli dziecko jest karmione mieszankami, to mleko modyfikowane zawiera już witaminę D. Odpowiednie dawkowanie witaminy dobiera lekarz pediatra i należy stosować się do ściśle określonych dawek. Co szczególnie powinno zaniepokoić rodziców? Zbyt szybkie, jak i za wolne zrastanie ciemiączka. Zbyt wolne powinno skłonić lekarza pediatrę do znalezienia przyczyny. Może się to także przytrafić całkiem zdrowemu malcowi. Jednak nie wolno takiego stanu bagatelizować, ponieważ przyczyną może być choroba, na przykład krzywica.

Zbyt szybkie zrastanie się ciemiączka może być złe

Natomiast zbyt szybkie zrastanie może doprowadzić do zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego, co może zagrażać zdrowiu maleństwa. Tak naprawdę najważniejszy jest obwód główki u dziecka, jeśli mieści się w granicach normy, wszystko powinno być w porządku. To, po jakim czasie zrasta ciemiączko, jest sprawą bardzo indywidualną. Często młodzi rodzice są bardzo przewrażliwieni na tym punkcie, jednak wizyta kontrolna u lekarza pediatry powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli dziecko jest pogodne, spokojne, przybiera dobrze na wadze, świadczy to o jego prawidłowym rozwoju.