Niemowle nie śpi w dzień. Czy to normalne? Co robić?

admin Możliwość komentowania Niemowle nie śpi w dzień. Czy to normalne? Co robić? została wyłączona

Za Tobą dziewięć miesięcy ciąży, która była czasem pięknym, ale i trudnym, i poród, który niezależnie od jego przebiegu jest wyzwaniem dla każdej kobiety. Przed Tobą – codzienność z nowonarodzonym maluszkiem, codzienność niosąca z sobą – zwłaszcza jeśli zostałaś mamą po raz pierwszy – wiele zagadek i dylematów. Wszystko jest dla Ciebie nowe, a nie wszystko jest jasne. Czy maluszek robi wystarczająco dużo kupek i czy aby mają one właściwy kolor i konsystencję? Czy się najada? Czy nie za dużo ulewa? Czy nie powinien zasypiać sam w łóżeczku zamiast u Ciebie na rękach?

Przy kolejnym dziecku wszystko będzie proste i oczywiste, ale pierwszy noworodek jest dla młodej mamy zawsze źródłem większych lub mniejszych rozterek.

Często wyobrażamy sobie małe dzieci jako stworzenia, które głównie śpią, budząc się tylko na jedzenie i zmianę pieluszki. A nie zawsze tak jest, być może dlatego, że maluchy nie czytają poradników i nie wiedzą, że obowiązują je podane w nich zwyczaje i godziny snu… Rzeczywiście, niektóre dzieci śpią dużo – mamy nieraz niepokoją się, że śpią za długo, choć może raczej powinny korzystać z tych chwil wytchnienia i tez uciąć sobie drzemkę.

Co robić gdy niemowlę nie śpi w dzień?

A co robić, gdy niemowle nie śpi w dzień? Są i takie przypadki. Cóż, jeśli maluszek przesypia noce, a w dzień zachowuje się normalnie, nie jest nadmiernie niespokojny ani senny, raczej nie ma powodu do niepokoju. Niektóre dzieci po prostu wcześnie rezygnują z drzemek w ciągu dnia. Jeśli jednak wydaje nam się to bardzo podejrzane, nie zaszkodzi skonsultować naszych obaw z pediatrą i zapytać go, czy to normalne że niemowle nie śpi w dzień. A jeśli odpowie, że to normalne i nie ma nad czym się zbyt długo zastanawiać – nie zastanawiajmy się i przyjmijmy nasze dziecko takim, jakie jest. My, dorośli, też przecież mamy różne zwyczaje jeśli chodzi o ilość i godziny snu. Jedni chodzą spać z kurami i wstają bladym świtem, inni są aktywni do późnej nocy, za to potem najchętniej spaliby do południa. Są i tacy, którzy bez choćby najkrótszej drzemki w dzień nie są w stanie normalnie funkcjonować. Nie dziwny się zatem, że dzieci od najmłodszych lat też mają swoje różnorodne upodobania w kwestii spania. Jedne maluszki śpią tylko na brzuszku, inne do zaśnięcia potrzebują ukochanego kocyka, a jeszcze inne zasypiają tylko przy piersi albo tylko w chuście na brzuchu mamy.

Jedno jest pewne – poradniki, gazety i inne mądre źródła wiedzy o niemowlakach opisują zwykle „przeciętne” dziecko – czyli średnią wyciągniętą ze wszystkich możliwych dziecięcych zwyczajów. Nie musimy się martwić, jeśli nasza pociecha w czymś od tego „wzorca” odbiega. Niemowlę rezygnujące z dziennych drzemek nie jest jeszcze taką najgorszą opcją – wprawdzie nie daje taki przebieg dnia szansy zmęczonej mamie na zdrzemnięcie się w ciągu dnia razem z maluszkiem. Ale bywają też dzieci, które dużo sypiają w ciągu dnia, czasem nawet dwie-trzy długie drzemki, za to w nocy najchętniej by się bawiły. Wniosek jest prosty: co robić gdy niemowle nie śpi w dzień? Cieszyć się, bo mogłoby nie spać w nocy!