Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży?

admin Możliwość komentowania Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży? została wyłączona

Dwie kreski na teście ciążowym najczęściej zwiastują ciążę. Nic dziwnego, że aby rozwiać nasze wątpliwości, kierujemy swoje kroki do gabinetu ginekologicznego. Czego możemy się spodziewać?

Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży?

Nie ma żadnych przeszkód medycznych i możesz zrobić pierwsze USG w ciąży nawet kilka dni po terminie miesiączki. Wprawdzie aparaty ultrasonofraficzne w tak wczesnej ciąży zarejestrują jeszcze niewiele, jednak w ok. 6 tygodniu ciąży mogą ją już potwierdzić. Ginekolog będzie używał dopochwowej końcówki, więc nie zdziw się, że początkowo nie będzie badał Cię przez powłoki brzuszne jak to często widać na filmach w telewizji.
We wcześniejszych etapach będzie widać zaledwie jajo płodowe, wiec najlepszym sposobem na badanie rozwoju ciąży będzie test krwi na obecność hormonu beta hCG oraz monitorowanie jego wysokości. Teoretycznie po zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy (szóstego-ósmego dnia od owulacji), w krwi kobiety pojawia się minimalne stężenie hormonu beta hCG. Jego poziom z dnia na dzień wzrasta i jego wzrost jest potwierdzeniem na rozwijającą się w Tobie ciążę. Aby je zrobić, nie trzeba mieć skierowania od ginekologa. Badanie takie można wykonać w każdym laboratorium diagnostycznym i wykonujemy je na czczo.

Założenie karty ciąży

Często moment, kiedy pierwsze usg w ciąży będzie za tobą, jest także tym, w którym zakładana jest karta ciąży. Jest to dokument, w którym znajdą się Twoje wszystkie badania, pomiary oraz szczepienia, a nawet adnotacje o dodatkowych wizytach u specjalistów. Nie zapomnij każdego, nawet dentysty, poinformować, że jesteś w ciąży. Niektóre badania czy leki przyjmowane w ciąży mogą spowodować poważne wady płodu lub nawet poronienie.
Poza danymi wprowadzanymi w dokumentacji u Twojego ginekologa otrzymasz specjalną książeczkę. Będą w niej cyklicznie zapisywanie wszelkie informacje związane ze stanem Twojego zdrowia: zmiana masy ciała, dolegliwości ciążowe, wyniki pomiarów ciśnienia krwi, wyniki badań laboratoryjnych takich jak badanie moczu, OB, test obciążenia glukozą itd. Ginekolog lub położna opiekująca się Tobą zamieści tam także dane dotyczące poprzednich porodów lub/i poronień albo zaznaczy, że jest to pierwsza Twoja ciąża. Książeczkę taką powinnaś nosić cały czas ze sobą – jest to bardzo ważny dokument w razie nagłego wypadku i hospitalizacji.

Co dalej?

W ramach NFZ kobiecie w ciąży przysługują minimalnie trzy badania ultrasonograficzne. Najczęściej jest to pierwsze, potwierdzające ciążę, następnie badanie tzw. połówkowe, czyli w połowie ciąży, podczas którego ginekolog bada m.in. rozwój narządów wewnętrznych dziecka, mierzy długość kości udowej, co pozwala na dość dokładne obliczenie masy ciała płodu, a także sprawdza przepływ krwi w sercu oraz w pępowinie. Ostatnie USG zwykle wykonywane jest pod koniec ciąży, by sprawdzić ułożenie płodu. Nie oznacza to jednak, że kobieta ciężarna będzie musiała za dodatkowe badania ultrasonograficzne zapłacić z własnej kieszeni. W przypadku konieczności zastosowania takiej formy diagnostyki ginekolog może zalecić dodatkowe badania, które są w pełni finansowane z budżetu państwa.