Jak hartować dziecko?

admin Możliwość komentowania Jak hartować dziecko? została wyłączona

Małe dzieci chorują, nie da się ustrzec żadnego dziecka przed chorobą, możemy jednak sprawić, że dziecko przejdzie ją łagodnie. Najlepszym na to sposobem jest stopniowe hartowanie dziecka, już noworodki możemy oswajać z zimnym powietrzem, powinniśmy jednak robić to stopniowo i powoli.

Zadajemy sobie więc pytanie – jak hartować niemowlaka?

Otóż uważa się, że dzieci urodzone zimą, w czwartym tygodniu swojego życia, mogą już wyjść na spacer, natomiast gdy zimy nie są mroźne, można wyjść z dzieckiem na spacer już w jego trzecim tygodniu życia. Stopniowe przyzwyczajanie dziecka do zimnej pogody sprawia, że maluch staje się na zimno odporny, nie przeziębia się często. Jednak wszystko to należy robić rozważnie, czyli parę dni przed spacerem, należy dziecko werandować, po kilka minut, zaczynając od 15 a kończąc na 30 minutach, można to robić kilka razy w ciągu dnia. Dopiero po kilkudniowym werandowaniu, można z maluchem wyjść na spacer, wcześniej odpowiednio go ubierając i opatulając w wózku, jednak nigdy nie należy dziecka przegrzewać.

Taki spacer nie powinien trwać zbyt długo, potem, po przyjściu do domu należy dziecko powoli ogrzewać. Nigdy nie wolno bać się zimna i złej pogody, oczywiście nie piszemy tu o ekstremalnej pogodzie z silnymi porywami wiatru czy zbyt obfitymi deszczami. Na spacer z noworodkiem, powinniśmy zdecydować się w porze popołudniowej, ponieważ wtedy jest najcieplej.

Jak hartować przedszkolaka?

Noworodek rośnie i jest już zahartowany, ale stajemy wtedy przed dylematem – jak hartować przedszkolaka, kiedy połowę dnia spędza on w przedszkolu pod opieką pań przedszkolanek.
Do przedszkola przychodzą różne dzieci, nawet te kaszlące i kichające, inne zdrowe dzieci, które do tej pory miały bardzo mało styczności z wirusami i bakteriami, bardzo szybko zarażają się i w następstwie chorują. Nadopiekuńczy rodzice, czasami nie chcą przyprowadzać swoich dzieci do przedszkola w okresie jesienno-zimowym, właśnie z obawy o możliwość zachorowania ich pociechy.
Myślą źle i bardzo błędnie, ponieważ niekontaktowanie dziecka z wirusami, nie sprawia, że przedszkolak stanie się bardziej odporny.

Jeżeli organizm dziecka styka się z innymi chorobami, poprzez zachorowanie hartuje się i choć takie dziecko choruje, to choroby te stają się coraz łagodniejsze w swoich skutkach. Niestety nie ustrzeżemy naszego dziecka całkowicie przed chorobami.

Stając przed pytaniem – jak hartować dziecko – znowu wracamy do tematu świeżego powietrza, jak najczęściej dziecko powinno na nim przebywać, chodzić na spacery, uprawiać sport, bawić się czy korzystać z basenu. Powinno jeść owoce, które dostarczą mu odpowiednich witamin, można wspomagać organizm dziecka dodatkowymi witaminami, jak na przykład vit d3.
Dziecko zawsze powinno być wyspane, wypoczęte, odpowiednio ubrane do pogodowych warunków, najlepiej na cebulkę. Wiadomo jest też, że dzieci mniej zestresowane chorują rzadziej niż dzieci ciągle płaczące czy tęskniące za rodzicami.

Nigdy jednak nie lekceważmy kataru i kaszlu, wtedy dziecko powinno zostać w domu.