Walka o dziecko po rozwodzie

admin Możliwość komentowania Walka o dziecko po rozwodzie została wyłączona

W trakcie rozwodu głównym powodem kłótni i sporów staje się przydzielenie przez sąd prawa do opieki nad dzieckiem.

Dziecko to nie zabawka, potrzebuje miłości, zainteresowania i kontaktu z obojgiem rodziców, jedno z nich nie zastąpi mu matki czy ojca. Sąd o tym doskonale wie. Jest to niezwykle trudne zadanie i stawia się tu na pierwszym miejscu dobro dziecka.

Rodzice walczą o to, aby dziecko zamieszkało wspólnie z nimi, żeby to oni mieli częstszy z nim kontakt, żeby mogli decydować o jego przyszłości i kochać go. Drugie z rodziców ma niestety gorsza sytuację, gdyż będzie mogło widywać swoje dziecko jedynie parę razy na miesiąc, dodatkowo będzie zmuszone wykładać pewną kwotę na utrzymanie dziecka zwaną alimentami.
Sąd zwykle prawo do opieki przyznaje matkom, gdyż dziecko od najmłodszych lat jest z nią związane emocjonalnie. Decyzja sądu jednak może być inna. Wszystko zależy od warunków, jakie rodzic zapewni dziecku, od pracy i jaki przynosi ona zysk i od relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

Dziecko początkowo ma rozmowy z psychologiem, który ocenia stan przywiązania dziecka do któregoś z rodziców, zapewnia mu także psychiczne wsparcie w okresie rozwodu.