W jaki sposób motywować dziecko

admin Możliwość komentowania W jaki sposób motywować dziecko została wyłączona

Każdy człowiek posiada własny indywidualny styl uczenia się, dlatego tak ważne jest jeśli chcemy wiedzieć jak motywować dziecko, aby poznać w jaki sposób uczy się najlepiej. Czy poprzez słuchanie, czy też oglądanie. Czy woli pozostawać w ruchu, czy też potrzebuje ciszy i skupienia.

Motywowanie dziecka poprzez rozmowę

Jednym ze sposobów motywowania dziecka jest przeprowadzanie rozmów, są one kluczowe do rozbudzania motywacji wewnętrznej dziecka. Dzieci z natury są ciekawe, chcą wiedzieć dlaczego coś ma sens, dobrze jest zatem pobudzać je intelektualnie.

Jak skutecznie motywować dziecko, zachowując pozytywne relacje z nim?

Przede wszystkim należy utrzymywać otwarte, pełne szacunku relacje z dzieckiem. Karanie, grożenie są niezwykle szkodliwe jeśli chcemy skutecznie zmotywować dziecko.

Jak motywować dziecko włączając zasadę nagrody?

Czyli poinformujmy dziecko co i kiedy może otrzymać za wykonane zadanie lub pracę. Warto egzekwować tę zasadę i trzymać się jej.
Musimy bowiem założyć, że dziecko nie posiada jeszcze zdolności planowania, inicjowania i wytrwania w swoich postanowieniach.
Motywowanie oparte na nagrodzie pomaga mu wytrwać w podjętych postanowieniach.

Jak skutecznie motywować dziecko nie tracąc jego szacunku?

Być uprzejmym, ale jednocześnie stanowczym. Warto postarać się być rodzicem, który jest miły, pomocny, konsekwentny i stanowczy.
Dla każdej zaistniałej negatywnej interakcji z dzieckiem warto stworzyć kilka pozytywnych. Lepiej położyć nacisk na wspieranie dziecka i zachęcanie, zamiast zadręczać wymówkami o braku postępów.

Tworzyć razem z dzieckiem

Jeśli szukamy sposobu na to jak motywować dziecko to doskonałym sposobem jest tworzenie i kreowanie czegoś wspólnie z dzieckiem
Nie ma nic cenniejszego ponad to, jeśli dajemy dziecku możliwość twórczego wyrażania siebie. Tworząc cokolwiek wraz z dzieckiem
zdobywamy jego zaufanie, uczymy się jego reakcji i emocji. Bycie kreatywnym może być niezwykle proste: zbieranie liści, drobnych kamieni czy patyków podczas spaceru.

W jaki sposób motywować dziecko?

Doskonałym sposobem jest okazywanie dziecku swojego entuzjazmu, to zachęca je do przyglądania się rożnym przedmiotom i otoczeniu, budzi jego ciekawość. Jeśli dziecko jest starsze a obiekty zainteresowania dziecka coraz trudniejsze, warto zachęcać do rozszerzania wiedzy o danym przedmiocie lub pojęciu, poszukując wyjaśnień wraz z nim.

Kiedy brakuje nam pomysłów na to, jak zmotywować dziecko

Dobry wyjściem z takiej sytuacji jest wizyta we wszelkiego rodzaju obiektach interaktywnych. Zazwyczaj dziecko w takich miejscach ma możliwość udziału w eksperymentach, doświadcza nowych, nieznanych emocji, zdobywa wiedzę, bawi się i gra.

Motywacja poprzez informacje zwrotne

Zazwyczaj dziecko nie oczekuje, że jedynie je pochwalimy czy zganimy, ale oczekujemy, że powiemy dlaczego nam się podoba to, co zrobił albo w jaki sposób ma poprawić to, co zrobił źle.
Konstruktywna informacja zwrotna daje dziecku możliwość dostrzegania tego, co jest w jego pracy dobre i to, co wymaga poprawy.

W jaki sposób zmotywować dziecko ?

Poza powyższymi jest jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt innych sposobów, ale jednym z ciekawszych jest rozważenie zainwestowania w podróże. To wzmaga u dziecka ciekawość, budzi ducha przygody i pasji, i zachęca dziecko do uczenia się nowych rzeczy.