Rozwojowe bajki dla dzieci

admin Możliwość komentowania Rozwojowe bajki dla dzieci została wyłączona

Każdy młody rodzic staje przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest zapewnienie odpowiedniego rozwoju dla jego dziecka. Każdy marzy, by jego pociecha wyrosła na porządnego człowieka, najlepiej wysoko wykształconego, z bagażem pozytywnych doświadczeń oraz w pełni ukształtowanym systemem wartości.

Czy puszczać dzieciom bajki?

Nie ma co ukrywać, obecnie dzieci większość wiedzy czerpią z mediów, tutaj z pomocą przychodzą bajki dla najmłodszych dzieci. Są one specjalnie przygotowane, tak by dziecko łączyło zabawę z nauką. A więc bajki te mają na celu uczyć, ale tak, by dziecko nie zorientowało, że się uczy. Istnieją specjalne kanały telewizyjne, gdzie można znaleźć bajki dla najmłodszych. Nie ma w nich przemocy, przekazywane są pewne normy społeczne. Ponadto takie rozwojowe bajki dla małych dzieci bardzo często uczą zachowań w danych sytuacjach. Pokazują dzieciom jak zachować się w przypadku niebezpiecznych sytuacji takich jak pożar czy wypadek samochodowy. Pokazują jak wezwać pomoc i jak postępować. Takie dziecko już od małego będzie miało wpojone, i to w sposób podświadomy, pewne odruchy, które mogą rzutować na jego przyszłość.

Oczywiście rozwojowe bajki dla dzieci nie oznaczają tylko bajek, które pociecha może obejrzeć w telewizji czy w internecie. Nie możemy zapominać o ogromnym wpływie czytania książek swoim dzieciom. Ma to duży wpływ na ich rozwój, a także na chęć sięgnięcia po lektury w przyszłości. Oczywiste jest, że dziecko, któremu będziemy czytali od jego najmłodszych lat chętniej będzie sięgało po książki, gdy samo nauczy się czytać, ponieważ będzie mu się to kojarzyło z ciepłem domu rodzinnego i z rodzicami, a także będzie czuło potrzebę zgłębiania posiadanej wiedzy.

Uruchom bajkową wyobraźnię

Jednakże nie powinniśmy zamykać się jedynie na oferowane w mediach czy zapisanych na papierze bajkach. Powinniśmy uruchomić swoją wyobraźnię. Dziecko bardziej doceni wymyśloną bajkę przez rodzica, który wplecie w nią wydarzenia i osoby życia codziennego, tak by dziecko miało możliwość przełożenia sytuacji na rzeczywistość. Ponadto takie stwarzanie unikatowych bajek dla swojego dziecka, może stanowić ogromną zabawę zarówno dla dziecka jak i rodzica. Co więcej postępowanie takie bardzo zbliża rodzica do dziecka, stąd jest to szansa na umacnianie ich więzi. Dziecko może tworzyć historie razem z rodzicem, może w przyszłości samo będzie opowiadało podobne bajki swoim dzieciom.

A więc drodzy rodzice, myślcie o przyszłości swoich podopiecznych już od najmłodszych lat. Zadbajcie o ich prawidłowy rozwój psychiczny, ale nie tylko o zdolności, takie jak pisanie czy czytanie. Sprawcie, by dziecko stawało się jak najbardziej samodzielnie już od pierwszych lat i mowa tu także o samodzielności w myśleniu i wygłaszaniu własnych opinii. Człowiek, który w młodości wykształci w sobie odpowiedni system wartości oraz zdolność wygłaszania własnego zdania, w oparciu o własne rozeznanie w sytuacji, będzie na pewno osobą nie tylko bardziej szczęśliwą i otoczoną przez grono kochających ludzi, ale i bardziej pożyteczną dla społeczeństwa.