Poród – kiedy trzeba jechać do szpitala?

admin Możliwość komentowania Poród – kiedy trzeba jechać do szpitala? została wyłączona

Dziś chcę przedstawić Ci jeszcze kilka ciekawych informacji dotyczhących tego kiedy należy jechać do szpitala gdy chce się rodzić. Tak się składa, że zdecydowana większość natyralnych porodów zaczyna się w domu. Jeśli ten czas jeszcze nie nadszedł, to nawet pomimo obliczeń lekarzy się tym nie przejmuj, tylko spokojnie czekaj na sygnały, które sprawią, że wyjazd do szpitala będzie sensowny. Jakie dokładnie są objawy zbliżającego się porodu?

Wyciek wód płodowych

To podstawowy sygnał, że coś zaczęło się dziać. Praktycznie za każdym razem, gdy dochodzi do wycieku wód płodowych, to natychmiast powinno skontaktowąć się z lekarzem. Często bowiem jest to niezbytym dowodem na to, że rozpoczęła się akcja porodowa. W zależności od kobiety i ciąży ilość wyciekających wód może być różna. Czasem jest to kilka kropel, czasem troszkę poważniejszy wyciek, wszystko zależy od tego jak rozerwał się balonik, w którym siedzi nasze dziecko. Jeśli już dojdzie u Ciebie do wycieku wód płodowych, to koniecznie powinnaś zwrócić uwagę na ich cechy fizyczne, czyli kolor i zapach.

W najlepszym przypadku wody płodowe powinny być bezbarwne i bezwolnne. Jeśli są one zabarwione krwią, to może, ale nie musi, świadczyć to o patologii zwiążanej z rozwojem płodu, przykładem może tu być przodujące łożysko. W takim układzie bardzo często dochodzi do cesarskiego cięcia.

Jeśli Twoje wody płodowe są zielone lub mętne, albo mają niezbyt atrakcyjny zapach, to jest to również bardzo zły sygnał świadczący o tym, że mogło dojść do zakażenia. Wtedy natychmiast rozpocząć trzeba antybiotykoterapię tak samo u mamy, jak i u dzieciaczka. Jej celem jest ochrone obojga przed rozwijającą się niebezpieczną infekcją.

Czynność skurczowa macicy

Wszystkim poród kojarzy się ze skurczami. I to prawda, bo skurcze macicy zwiastują rozpoczynający się poród. Muszą one być jednak regularne, muszą powtarzać się w równych odstępach czasu, wtedy można nazwać je skurczami porodowymi, w przeciwnym wypadku to tylko skurcze przepowiadające. Jeśli skurcze powtarzają się u Ciebie co jakieś 6 minut, a Ty do szpitala masz 10-15 minut, to wtedy jest najwyższy czas, aby się do niego udać.

Myśląc o skurczach musisz pamiętać, że na poczatku one nie muszą być bardzo mocne, aczkolwiek zdarza się i tak, że nawet ten pierwszy skurcz powala kobietę z bólu na ziemię.

Podsumowując obserwując swoje skurcze bardzo dobrze będziesz w stanie określić moment, w którym powinaś udać się do szpitala, aby urodzić dziecko.

Mimowolne czynności fizjologiczne

Kobiety, które są o krok od urodzenia dziecka i u których rozpoczął się poród bardzo często mają problem z mimowolnm oddawaniem moczu, stolca czy też z wymiotami. To też sygnał, że powinno się jechać już do szpitala. Do ekscesów tych dochodzi za sprawą nagłych skurczów mięśni, których nie da się kontrolować. Organizm w ten sposób oczyszcza się i przygotowuje do tego wydarzenia, jakim jest poród. Mało tego, jeśli organizm sam się nie oczyści, to w szpitalu pomóc mogą mu w tym położne 😉