Po czym rozpoznać, że dziecko ma problem z ADHD?

admin Możliwość komentowania Po czym rozpoznać, że dziecko ma problem z ADHD? została wyłączona

W większości przypadków, rodzice, po zauważeniu pierwszych objawów ADHD u swojego dziecka – bagatelizują je. Dlaczego? Bowiem istnieje przekonanie, że dolegliwość ta mija wraz z wiekiem. Nie ma jednak bardziej mylnego stwierdzenia, gdyż zaburzenia psychoruchowe są niezwykle niebezpieczne i zwykle rzutują na całe życie.

Podstawowe objawy ADHD

Pierwszym i zarazem najbardziej charakterystycznym objawem jest impulsywność dziecka. Pojawia się w różnych przypadkach i jest procesem niekontrolowanym. Pociecha, która jest dotknięta zaburzeniami psychoruchowymi zwykle miewa nieuzasadnione ataki agresji i złości. Nie jest w stanie zaplanować swoich działań, nie może odnaleźć się po ówcześnie przerwanej pracy. Niekiedy zdarzają się przypadki, iż taki pacjent nieumyślnie niszczy swoje rzeczy.

Nadmierna ruchliwość

To kolejny objaw skłaniający do refleksji. Nadmierna ruchliwość może być często mylona z normalnym etapem rozwoju dziecka, które biega po mieszkaniu i wszędzie go pełno. Należy zatem podchodzić do takich zjawisk z olbrzymią uwagą. Jeśli jednak dolegliwości te są objawem ADHD, wówczas pociecha nie potrafi usiedzieć na miejscu, przemieszcza się z kąta w kąt, podryguje nogą, a jego działania są bezcelowe i nie mają konkretnego powodu.

Nadpobudliwość psychoruchowa

Objawem nie pozostawiającym złudzeń jest nadpobudliwość psychoruchowa, co odznacza się brakiem możliwości wyboru jednego, konkretnego bodźca. Następuje wówczas rozproszenie uwagi, brak możliwości zapamiętywania szczegółów.

Dlatego sprawą nadrzędną jest przede wszystkim uważne obserwowanie dziecka. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze nadpobudliwość wiąże się z chorobą, dlatego w takich przypadkach konieczna jest konsultacja ze specjalistą.