Karmisz piersią, ale zauważyłaś, że masz zbyt mało pokarmu? Dowiedz się, jak pobudzić laktację
admin Możliwość komentowania Karmisz piersią, ale zauważyłaś, że masz zbyt mało pokarmu? Dowiedz się, jak pobudzić laktację została wyłączona
Na karmienie piersią decyduje się wiele kobiet. Większość pań jest tak zdeterminowana, że w momencie problemów z niedostateczną ilością pokarmu decyduje się zawalczyć o laktację. Sprawdź, jak pobudzić proces produkcji mleka w piersiach.
Zdaniem ekspertów, wyłączne karmienie piersią powinno trwać co najmniej do 6. miesiąca życia niemowlęcia. Wiele kobiet chce wytrwać choćby do tego minimum, starając się na wszystkie sposoby stymulować laktację. Chociaż często jest to proces długotrwały i wymagający cierpliwości, na pewno warto. Mleko modyfikowane, choć zawiera niemal idealny skład, nigdy nie będzie tak samo doskonałym pokarmem jak mleko matki.
Nie dać się kryzysowi laktacyjnemu
Wrażenie zmniejszonej produkcji mleka może być wywołane przez tzw. kryzys laktacyjny. Jego występowanie wiąże się przede wszystkim ze stresem i zmęczeniem matki, zmianami hormonalnymi po porodzie, a także skokami rozwojowymi u noworodka. Wielu ekspertów istnienie kryzysu laktacyjnego tłumaczy potrzebą dostosowania jakości pokarmu do jego zmieniających się potrzeb związanych z rozwojem dziecka.
Pierwszy spadek ilości pokarmu pojawia się najczęściej w trzecim oraz szóstym tygodniu życia noworodka, a następny – w szóstym i dziewiątym miesiącu życia dziecka. Wystarczy jednak odrobina cierpliwości, by z sukcesem pokonać kryzys. Jest to szczególnie ważne w pierwszych tygodniach życia malucha.
Sposoby na pobudzenie laktacji
Jeżeli karmienie piersią jest dla ciebie ważne, musisz zawalczyć o pokarm – i to już od pierwszych godzin życia twojego dziecka. Oto co możesz zrobić.
- Zadbaj o prawidłową technikę karmienia
Ważne jest, by noworodek złapał nie tylko brodawkę, ale jak największą część otoczki. Jeżeli dziecko złapie tylko brodawkę, wówczas jego ssanie będzie płytkie. To z kolei oznacza słabsze opróżnianie piersi z mleka – prowadzi to najpierw do zastojów, a potem do zaniku laktacji.
- Przystawiaj noworodka częściej niż do tej pory
Chociaż eksperci doradzają karmienie na żądanie, zasada ta nie obowiązuje w przypadku problemów z laktacją.
Chcąc pobudzić produkcję mleka, należy przystawiać dziecko nie rzadziej niż co 2-3 godziny. Warto bowiem mieć świadomość, że ssanie i opróżnianie piersi jest najsilniejszym bodźcem odpowiadającym za stymulowanie laktacji.
- Odciągaj mleko laktatorem
W przerwie między karmieniami, odciągaj pokarm laktatorem. Korzystaj przy tym z metody „7-5-3”, która polega na stymulowaniu piersi naprzemiennie po 7 minut, 5 minut i 3 minuty. Nie stresuj się przy tym, że z piersi nie wypływa mleko – w przypadku poważnego kryzysu laktacyjnego to norma. Z czasem jednak będziesz odciągać znacznie więcej pokarmu.
- Pamiętaj o karmieniu nocą
Karmienie piersią w nocy odgrywa ogromną rolę w procesie laktacji. Specjaliści są zdania, że w nocy (około 3:00-4:00 nad ranem) prolaktyna osiąga bardzo wysoki poziom. Przystawiając niemowlę do piersi w tym okresie, dochodzi do zwiększenia produkcji mleka.
O tym jak ważne jest karmienie nocne może świadczyć fakt, że niektóre kobiety przestają karmić w dzień dziecko, karmiąc wyłącznie w nocy, a i tak mają sporą ilość pokarmu przez całą dobę.
Jeśli chcesz pobudzić laktację, nie możesz się stresować. Przestań myśleć o tym, że nie jesteś w stanie wykarmić piersią swojego dziecka. Stres działa niekorzystnie, prowadząc do zablokowania laktacji.