Karmienie piersią

admin Możliwość komentowania Karmienie piersią została wyłączona

W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia, mleko matki stanowi podstawowy składnik jego diety. Jednak karmienie piersią nie ogranicza się tylko do trywialnej procedury karmienia, jest czymś więcej. Bliskość między matką, a jej dzieckiem jest potrzebna im obojgu, a korzyści zdrowotne z tego płynące są ogromne, zarówno dla matki, jak i dla jej malucha. Oprócz życia, karmienie piersią jest największym darem, jaki możesz dać swojemu dziecku i po części – sobie.

Twoje mleko gromadzi wszystkie kluczowe składniki odżywcze, niezbędne twojemu dziecku do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ponadto jest łatwiejsze do strawienia niż mleko sztuczne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Badania wykazały, że dzieci karmione piersią rozwijają się znacznie szybciej od tych, które nie piły mleka matki.

Należy jednak zadbać o to, aby owe mleko było jak najlepszej jakości. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jakie zmiany żywieniowe powinnaś wprowadzić do swojej diety.

Zalecane jest..

– Należy zwrócić uwagę na odpowiedni poziom witam dostarczanych do organizmu. Zamierzony można osiągnąć poprzez wyważoną dietę. Jadaj więcej owoców i warzyw – bowiem to one są najlepszym źródłem wszystkich niezbędnych witamin. Każdego dnia, staraj się jeść pięć porcji warzyw i owoców.

– Jadaj brokuły, aby dostarczyć dużo witaminy C i A.

– Jeżeli jest lato, to biorąc słoneczną kąpiel zapewnisz sobie dostatecznie dużo witaminy D. Jednakże jeśli jest zima, to taka opcja odpada i należy poszukać alternatywnych źródeł. Można to zrobić skutecznie dodając do diety spore ilość tłustych ryb, margaryny i produktów mlecznych do diety.

– Minerały są również ważne bardzo ważne, m.in. Selen, Cynk i Wapń. Dobrym źródłem wapnia jest przede wszystkim mleko oraz wszystkie produkty pochodzenia mlecznego. Inne dobre źródła to szpinak, migdały, suszone figi, wzbogacone mleko sojowe i sardynki.

– W celu zaspokojenia potrzeb cynku podczas karmienia piersią, można polegać na produktach typu – makrela i krewetki, ser żółty, soczewica, orzechy nerkowca, pieczone ziemniaki, sardynki i czerwone mięso.

Zakazane jest..

– Zero alkoholu. Spożycie alkoholu na tym etapie może spowodować jego przeniknięcie do matczynego mleka. Pomimo, że ilość alkoholu zapewne byłaby niska, to niezwykle szkodliwa dla Twojego malucha. Pamiętaj, twoje dziecko potrzebuje mleka, a nie alkoholu!

– Jeśli możesz przestać pić kawę i herbatę, to zrób to!  Jeżeli jednak nie możesz ich sobie odmówić, to nie pij ich więcej niż jedną szklankę dziennie. Podobnie jak alkohol, kofeina gromadzi się w mleku matki i jest przekazywane do dziecka.

– Spożywanie dużych ilości cukru oraz słodyczy również niekorzystnie wpływa na dziecka. Warto zrozumieć, że takie postępowanie może mieć szkodliwe skutki uboczne w dłuższej perspektywie. Dlatego lepiej w tej kwestii być przezornym i zrezygnować z nadużywania cukru.

– W celu zminimalizowania ekspozycji na rtęć, zaleca się również ograniczenie spożycia ryb do 340 g na tydzień.

– Unikaj również przetworzonej żywności, zwłaszcza tej ,która posiada długą datę przydatności.

– Spożywanie orzeszków ziemnych może pozostawić alergeny w mleku matki, dlatego również postaraj się ich unikać.

Jak można łatwo zauważyć, nie jest to jakaś tajemna dieta. Wszystko, co musisz zrobić, to skupić się na dobrze zrównoważonej diecie. Jednakże, jeśli masz jakieś wątpliwości i pytania dotyczące odpowiedniej diety w dniach karmienia piersią, zaleca się zaciągniecie porady lekarskiej u specjalisty.