Jak zmienić pieluchę noworodkowi?

admin Możliwość komentowania Jak zmienić pieluchę noworodkowi? została wyłączona

Młoda matka po urodzeniu się dziecka ma nie lada dylemat, jak zająć się swoim maleństwem. I nawet jeśli wcześniej czyta czasopisma czy książki o wychowywaniu dzieci, mama lub babcia czy siostra dadzą jej rady albo wręcz przeczyta mnóstwo porad na blogach czy portalach parentingowych, cały czas na początku swojej macierzyńskiej drogi będzie się zastanawiać, jak przewinąć niemowlaka. Mimo że w Internecie jest cała masa informacji na ten temat, młoda matka będzie się bała, czy zrobi to dobrze, nie wyrządzając przy tym szkody swemu skarbowi.

Najlepszy sposób na przewinięcie noworodka

Najlepiej jest wówczas poprosić jedną z posiadających już dziecko znajomych, mamę czy siostrę o wskazówki ułatwiające to zadanie. I nie chodzi tu jedynie o pomoc werbalną, ale o rzeczywiste pokazanie, jak należy prawidłowo wykonać tę czynność. Oczywiście, najpierw konieczne będzie przygotowanie odpowiednich narzędzi, bez których czynność ta jest niemożliwa. Wśród nich znajdą się bez wątpienia pieluchy, jednorazowe bądź wielorazowego użytku, chusteczki nawilżone, pojemniczek lub torebeczka na zużytą pieluchę i kosz na śmieci, aby od razu wrzucić do niego zdjętą z maleństwa paczuszkę. A więc przede wszystkim należy położyć dziecko na przewijaku – najlepsze są takie montowane od razu na łóżeczkach, ale jeśli nie ma takiego – wystarczy koc rozłożony na łóżku czy stole. Ważne, aby dziecko z niego nie spadło. I tutaj zaczyna się działanie, po którym młoda mama od razu będzie specjalistką od tego, jak zmienić pieluchę noworodkowi. Gdy dziecko już leży, należy zdjąć mu śpioszki, rozpiąć zużytą pieluchę, wytrzeć pupę maluszka chusteczkami nawilżonymi, wyrzucić zużytą pieluchę do kosza, nałożyć kolejno świeżą pieluchę i śpioszki – i gotowe. Maluszek jest przebrany. Nic trudnego, prawda?

Zmienianie pampersa jest proste!

W dzisiejszych czasach większość matek korzysta z pieluszek jednorazowych, zwanych powszechnie pampersami. Są one wygodne, nie trzeba ich prać, nie przeciekają (zwykle) i tylko czasem wydzielają nieprzyjemną woń – gdy wyposażenie jest zbyt pełne. Nasze matki używały pieluch wielorazowych, piorąc je, często wręcz gotując i susząc w słońcu lub na strychu bądź balkonie. Dziś rzadko się stosuje takie pieluchy, aczkolwiek jest wiele zwolenniczek, a i same pieluchy są inne niż kiedyś – kolorowe i we wzorki. Wiadomo, że są one mniej szkodliwe dla środowiska niż jednorazowe pampersy, ale przy wyborze rodzaju pieluchy warto wziąć pod uwagę nie tylko tę zaletę, ale również chociażby czas – czy będziemy go mieć, aby pieluchy wygotować i powiesić, zwłaszcza że maluszek załatwia się wiele razy w ciągu doby, także w nocy. A i taka przemoczona pielucha nie jest dla niego zbyt komfortowa, gdy odparza pupę. W przypadku pampersów są to rzadkie przypadki – chyba że pielucha nie jest dobrze dobrana i dopasowana. Może się zdarzyć, iż jest za duża i wówczas mocz lub grubsza sprawa po prostu z niej wyciekną. Jeśli młoda mama wie już, jak zmienić pampersa niemowlakowi, może śmiało udzielać rad innym znajomym, po kilku zmianach stanie się już bowiem specjalistką w tym zakresie.