Jak zaprojektować dziecięcy plac zabaw?

admin Możliwość komentowania Jak zaprojektować dziecięcy plac zabaw? została wyłączona

Place i sale zabaw dla dzieci spełniają rozmaite funkcje: uczą, bawią, zwiększają sprawność fizyczną oraz wspierają ogólny rozwój psychiczny. Jaki rodzaj wyposażenia powinien się tam znaleźć, by właśnie takie cele realizować? Czym kieruje się projektant?

Podstawowe zasady

Każdy dziecięcy plac zabaw może prezentować się zupełnie inaczej. Od czego zależy, jaki sprzęt znajduje się na każdym z nich? Rozmieszczenie oraz wybór poszczególnych elementów wyposażenia wynika z funkcjonalności miejsca, którą determinuje wiek odbiorcy. Kiedy powstaje sala zabaw dla dzieci przedszkolnych, projektant rezygnuje z zestawów sprawnościowych i linowych, które przeznaczone są dla starszych dzieci. W odwrotnej sytuacji dziecięcy plac zabaw stanowiłby miejsce potencjalnie niebezpieczne. To całkowicie niedopuszczalne, dlatego miejsca tego typu projektowane są z ogromną starannością.

Powyższe założenia mają analogiczne zastosowanie w przypadku starszych dzieci. Tym razem motywem przewodnim takiego działania nie jest tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim zapewnienie małych odbiorcom dobrej zabawy. Sprężynowce nie wzbudzają zainteresowania wśród uczniów podstawówki. Przy takim wyborze szybko rezygnują z zabawy, dlatego osiedlowe place dostosowują atrakcje do dzieci w różnym wieku, aby każde z nich mogło znaleźć coś interesującego. Powodem tego jest ogólnodostępność placów zabaw, które odwiedzane są przez dzieci w różnym przedziale wiekowym. Aby plac zabaw sprostał oczekiwaniom trzy-, jak i ośmiolatka, powinien być wyposażony w urządzenia dla obu grup.

Dodatkowe atrakcje

Na placu zabaw nie może zabraknąć piaskownicy, zjeżdżalni czy huśtawek. To jednak absolutny klasyk, dlatego producenci starają się wprowadzać nowe urządzenia, które urozmaicą przestrzeń i przyniosą dzieciom nowe bodźce. Jakie dodatkowe atrakcje warto zainstalować w tego typu miejscach? Ciekawym rozwiązaniem są stoły do gier. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku dzieci szkolnych i młodzieży. Jednocześnie spełniają dwie funkcje. Oprócz doskonałej zabawy to szansa, by ćwiczyć umysł, trenując funkcje poznawcze, a także umiejętności społeczne. Rozgrywkę można prowadzić zarówno z kolegami, jak i rodzicami, budując trwałe więzi.

 Hulakula – najlepsze place zabaw w Warszawie.