Jak zachęcić dziecko do nauki?

admin Możliwość komentowania Jak zachęcić dziecko do nauki? została wyłączona

Każdy w zasadzie rodzic od czasu do czasu musi zadać sobie pytanie, jak zachęcić dziecko do nauki. Wszystkie bowiem dzieci, nawet te, które generalnie są w szkole bardzo pilnymi uczniami, od czasu do czasu mają problem z motywacją. Po prostu, wolą robić coś innego, zamiast się uczyć. Oczywiście, dziecko potrzebuje czasu na wypoczynek. Potrzebuje również czasu, który dorośli czasem nazywają czasem straconym, który poświęcają na jakieś mało wymagające zabawy.

Czy zmuszać dziecko do nauki, kiedy ono akurat się bawi?

To wszystko zależy od tego, czy dziecko tylko się bawi, czy może po prostu ma przerwę. Jeśli ma przerwę, odpowiedź na pytanie czy zmuszać dziecko do nauki jest oczywista. Nie warto, wręcz nie można tego robić. Nawet, jeśli dziecko ma bardzo dużo zadania domowego, czy dużo sprawdzianów. Warto pamiętać, że stopnie szkolne nie są najważniejsze. Należy dbać o to, aby dziecko dobrze się uczyło, ale nie można zmuszać go do nauki za wszelką cenę. Możemy bowiem przez to doprowadzić do tego, że nasze dziecko nabawi się poważnych problemów psychicznych. Nie chcemy przecież do tego doprowadzić. Dlatego też, powinniśmy się zastanawiać jak zmotywować dziecko do nauki, ale nie jak je do niej zmusić. Warto przede wszystkim w jakiś sposób urozmaicać dziecku naukę. Rodzic musi przekonać dziecko do tego, ze nauka może być przyjemna.

Dotyczy to przede wszystkim nauki w szkole podstawowej. Wtedy właśnie dzieci najbardziej poszukują zabawy i to ona sprawia, że nie chcą się uczyć. W późniejszym czasie, powody ucieczki od nauki są nieco inne, przez co trzeba też zastosować inne środki zaradcze. Jeśli chodzi o to jak zachęcić dziecko do nauki w szkole podstawowej, to przede wszystkim powinniśmy uczyć się razem z nim. Warto przedstawiać naukę, jako formę gry, na przykład ze zgadywaniem. Powinniśmy zadawać dziecku pytania i dawać mu za nie punkty. Sami też możemy odpowiadać na te pytania, ażeby nauka była formą rywalizacji, jednakże oczywiście w pozytywnej atmosferze.

Zrób dziecku przyjemność z nauki

W ten sposób, bardzo możliwe, że nauka stanie się dla dziecka przyjemnością. Warto pamiętać o tym, aby czasem dać nawet dziecku wygrać tę rywalizację. Trzeba zrobić to wtedy, gdy widzimy, że dziecko na prawdę się stara, i chce się nauczyć tego co czyta. Jeśli tak postąpimy, problem tego, jak zmotywować dziecko do nauki prawdopodobnie zniknie. Dziecko będzie się uczyło, gdyż zobaczy, że efekty tej nauki są widoczne. Jeśli dziecko będzie wygrywało rywalizację z nami dzięki nauce, to na pewno zobaczy to, że nauka jest czymś dobrym, czemu warto poświęcić czas. Dzieci w gimnazjum natomiast nie chcą się często uczyć przez to, że buntują się przeciwko wszystkiemu.

Jest to taki okres, w którym dziecko szuka swojej własnej tożsamości. Jedynym co w tym czasie może zrobić rodzic jest bycie przy dziecku, towarzyszenie mu w tych poszukiwaniach. Jeśli dziecko będzie czuło się rozumiane, to będzie się mniej buntować. Jeśli natomiast będzie się mniej buntować, problem jak zachęcić dziecko do nauki nie będzie istniał, gdyż dziecko będzie uczyło się z własnej woli.