Jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka

admin Możliwość komentowania Jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka została wyłączona

Zgodnie z polskim Kodeksem Drogowym dziecko musi podróżować w foteliku samochodowym do momentu ukończenia 12 lat. Aby fotelik spełniał swoje zadanie i zapewniał bezpieczeństwo małemu pasażerowi, musi spełniać szereg wymagań. Jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka?

Bezpieczne foteliki samochodowe to poważna inwestycja, dlatego nie powinno decydować się na byle jaki jego model. Podstawowe kryteria, na jakie należy zwrócić uwagę to:

  • odpowiednie certyfikaty – UN R129 (i-Size)
  • testy konsumenckie – np. ADAC;
  • dostosowanie do grupy wiekowej – 0+ (foteliki samochodowe dla dzieci do 13 kg), I (foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 18 kg), II i III (foteliki samochodowe dla dzieci od 15 do 36 kg).
  • dostosowanie fotelika do wzrostu dziecka – zgodnie z najnowszą normą bezpieczeństwa UN R129, foteliki należy dobierać do dziecka na podstawie jego wzrostu;
  • w przypadku wybierania fotelika z ostatniej grupy wiekowej, koniecznie wybierz fotelik z wysokim oparciem zamiast tzw. podstawki;
  • odpowiedni montaż – najlepszym dla niego miejscem jest środkowe siedzenie, z dala od drzwi, zapewniające większe bezpieczeństwo w sytuacji wypadku.

Jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka

Wszystkie powyższe kryteria mają służyć jednej podstawowej kwestii – bezpieczeństwu dziecka. Obecnie powszechne jest, że foteliki samochodowe posiadają testy homologacji i-Size – czyli są zgodne z nowymi przepisami europejskimi. Wielkość dziecka jest określana poprzez centymetry a nie wagę, fotelik musi przejść testy zderzenia bocznego, dlatego też elementy wokół głowy dziecka muszą być odpowiednio wytrzymałe a wszystkie auta wyprodukowane po 2012 roku muszą posiadać Isofix.

Fotelik samochodowy z Isofix umożliwia jego montaż w sposób szybki, praktyczny, bez konieczności użycia pasów bezpieczeństwa, ponieważ mocowanie to składa się z zaczepów połączonych z podstawą fotelika oraz stałych uchwytów w szczelinie między oparciem kanapy auta a siedziskiem. Takie mocowanie zajmuje zaledwie kilka sekund, a dzięki ujednoliceniu rozmiaru, Isofix można zastosować w każdym modelu auta. Największą zaletą Isofix, prócz łatwości montażu i demontażu, jest jego stabilność, nawet w przypadku kolizji. Standardowe przypięcie fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa zazwyczaj przynosi więcej szkody niż pożytku – statystyki pokazują, że w ten sposób przypięte foteliki zazwyczaj przemieszczają się i stwarzają zagrożenie dla dziecka.

Wybierając bezpieczny fotelik dla dziecka, trzeba mieć na uwadze również wygodę, np. możliwość pochylenia fotelika do spania. Połączenie wygody i bezpieczeństwa zapewni dziecku komfortową podróż nawet na najdłuższych trasach. W trakcie zakupu warto poprosić sprzedawcę o zamontowanie fotelika, aby mieć pewność, że sprzęt pasuje do auta i jest stabilny.