Jak ukarać dziecko?

admin Możliwość komentowania Jak ukarać dziecko? została wyłączona

Dzieci może i są urocze, ale często dają się we znaki. Nie jest łatwo nad nimi zapanować, chcą rządzić w domu, no bo przecież są najmłodsze, najsłodsze i mogą wszystko. Niekiedy jednak przychodzą takie sytuacje, w których dziecko zdecydowanie przesadzi i należy je ukarać. Jakie kary dla dziecka wybierać? Jak można ukarać dziecko, ale w taki sposób, żeby się czegoś nauczyło i zrozumiało swój błąd? W dzisiejszych czasach wiele się teraz słyszy o negatywnych skutkach klapsów i pozytywnym działaniu pochwał. Można więc odnieść wrażenie, że lepiej w ogóle nie karać dziecka. Moim zdaniem to także nie jest dobre wychowawczo, ponieważ utwierdza dzieci, że są panami sytuacji. Kary (odpowiednio stosowane i nie nadużywane) mogą działać wychowawczo i czasem po prostu trzeba je wymierzać, ponieważ nie ma innego wyjścia.

Jak już wspomniałam, wszędzie się mówi, że chwalenie dziecka jest zdecydowanie lepsze i efektywniejsze niż karanie. To prawda, ale wszystko zależy od sytuacji. Jeśli chcemy sprawić, żeby dziecko zachowywało się w określony sposób, np. mówiło „proszę, dziękuję, przepraszam” albo „dzień dobry” i tym podobne, pragniemy, by było koleżeńskie oraz życzliwe (np: by pożyczało rówieśnikom zabawki), powinniśmy je chwalić za każdym razem, gdy zachowa się tak, jak tego oczekujemy.

Zdecydowanie rzadziej omawia się problemy przeciwne, to znaczy takie, które obejmują dzieci niegrzeczne, które biją innych, mówią brzydkie wyrazy, albo po prostu nie chcą się nikogo słuchać.

Jak zareagować w takich wypadkach? Jak karać dziecko?.

Przede wszystkim: mądrze. Karę należy wybrać adekwatną do winy, wieku oraz „popełnionego czynu”.Przedstawię parę zasad, które mam nadzieję pomogą w dobrym i odpowiednim wypłynięciem na dziecko. Przede wszystkim kara musi być wcześniej zapowiedziana. Najpierw trzeba dziecku wytłumaczyć, że nie może czegoś robić. Jeśli maluch nie będzie chciał się dostosować – należy powtórzyć słowa zakazujące jeszcze raz, ale tym razem jednocześnie uprzedzić, że przy następnym razie, jeśli nadal będzie nieposłuszne – zostanie ukarane. Przykładowy zwrot może brzmieć „Jeśli jeszcze raz powiesz ten brzydki wyraz, zabiorę, schowam Twoją zabawkę i oddam dopiero jutro”. Najlepszą karą jest właśnie odebranie przywileju. Może się to zadziać w miejscu, gdzie malec uwielbia spędzać czas. Na przykład oglądając telewizję rzuca piłką o ścianę.

Po ostrzeżeniu nie reaguje, więc mówimy, że gdy jeszcze raz to uczyni – telewizor zostanie wyłączony, a dziecko będzie musiało pójść do pokoju. Ta metoda odznacza się o wiele większą skutecznością niż straszenie np.klapsem, czy kominiarzem, który zabiera takie niegrzeczne dzieci.

Aby kary były skuteczne, potrzebna jest konsekwencja, której niestety sporej liczbie dorosłych brakuje. Wolą iść wtedy na skróty i dlatego używają niewłaściwych metod karania, albo całkowicie sobie daruje „walkę”. Gdy dziecko będzie wiedziało, że i tak mu odpuścisz, nie będzie posłuszne i nigdy nie posłucha twoich gróźb. Jak widać, sposobów na dobrze dobrane kary jest wiele. Wystarczy odrobina cierpliwości i pierwsze efekty będą wkrótce widoczne.