Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

admin Możliwość komentowania Jak rozszerzać dietę niemowlaka? została wyłączona

Niemowlęta od momentu przyjścia na świat wymagają naszej szczególnej troski – mowa tu zarówno o rodzicach, jak i wszystkich w jego otoczeniu, włącznie z pielęgniarkami i lekarzami, których rolą jest edukowanie młodych rodziców na przykład w zakresie karmienia niemowlaka lub rozszerzania jego diety. Dopóki dziecko nie ukończy trzeciego miesiąca życia, możemy być spokojni – wystarczy mu w zupełności mleko kobiece lub mleko modyfikowane, i ewentualne przepajanie dziecka przegotowaną wodą lub herbatkami mającymi działanie łagodzące kolki lub uspokajające.

Zmiana diety niemowlaka przy karmieniu piersią

Przyjmuje się, że dzieci karmione piersią mogą pozostawać na takiej jednolitej diecie nawet do szóstego miesiąca życia. Warto wiedzieć, że obecnie nie ma już podziału na sposób karmienia – traktuje się identycznie dzieci karmione piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Przez okres kilku miesięcy dziecku karmionemu piersią nic więcej nie potrzeba im do szczęścia, a wszelkie niezbędne składniki odżywcze zawarte są w mleku matki. W przypadku żywienia niemowląt nie funkcjonuje powiedzenie „im szybciej, tym lepiej”. Musimy zaczekać, aż organizm dziecka będzie zdolny do zaakceptowania nieznacznego rozszerzenia jego diety. Wiele matek zastanawia się, jak rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią. Otóż, wciąż podstawowym jego posiłkiem powinno pozostać mleko kobiece (lub modyfikowane). Raz dziennie, już po ukończeniu trzeciego miesiąca życia można podawać dziecku rozgotowaną marchewkę (bez żadnych przypraw), kawałek jabłka lub banana zmiksowanego na gładką papkę. Istotnym jest, by podczas rozszerzania diety podawać tylko jeden nowy składnik dziennie – by po wystąpieniu jakichkolwiek reakcji alergicznych móc natychmiast zareagować i wiedzieć, jaki składnik je spowodował.

Rozszerzaj dietę niemowlaka powoli

Rozszerzanie diety niemowlaka powinno się odbywać powoli, stopniowo. Możemy wprowadzić do diety gotowe posiłki w słoiczkach, choć obecnie coraz częściej odchodzi się od tego na rzecz samodzielnie przygotowywanych posiłków. Bardzo istotne jest to, co zawierają obecne wytyczne dotyczące rozszerzania diety dziecka, mianowicie – ilości posiłków. Przyjmuje się, że to dziecko powinno zdecydować, ile chce zjeść, dlatego też nie ma się co przejmować ścisłymi wytycznymi w gramach i mililitrach opracowanymi wiele lat temu.

Od siódmego miesiąca życia można wprowadzać dziecku produkty zwierzęce białkowe – ugotowane jajko, mocno rozdrobnione mięsko kurczaka. Ważna jest jakość przygotowanych posiłków – niech będą one świeże, podawane zaraz po przyrządzeniu, gotowane w wodzie lub na parze, nie doprawiane i przygotowane w sterylnych warunkach. Należy unikać wszelkich produktów, takich jak truskawki czy warzywa kapustne, co do których możemy mieć obawy, czy dziecko nie dostanie alergii lub wzdęć. Najlepiej kierować się kalendarzem rozszerzania diety dziecka i nie poszerzać jej na własną rękę o produkty, które nie zostały w nim uwzględnione. Na szczęście obecnie młodzi rodzice mają spory wybór różnych produktów dziecięcych pomocnych przy rozszerzaniu diety.