Jak odstawić dziecko od karmienia piersią w nocy?
admin Możliwość komentowania Jak odstawić dziecko od karmienia piersią w nocy? została wyłączona
Karmienie piersią jest najlepszą, najtańszą i najzdrowszą metodą karmienia dziecka. Nie ma co do tego wątpliwości. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, Światowa Organizacja Zdrowia namawia, by dziecko karmić wyłącznie piersią do ukończenia 6 miesięcy, a potem przynajmniej do roku podawać zarówno pokarmy stałe jak i mleko matki. Jednak to i dziecko i matka muszą chcieć kontynuować takie karmienie.
Zdarzają się dzieci, które od początku przesypiają całe noce bez karmienia. Tak nie jest to mit – sama znam kilkoro. Jednak nie jest to regułą i najczęściej niemowlęta budzą się w nocy po kilka nawet razy. Powoduje to wieczne niewyspanie matki, gdyż karmiąc piersią nie jest ona do zastąpienia przez kogokolwiek innego. To właśnie karmienie w nocy jest największym problemem dla niewyspanych rodziców.
Czy istnieją sposoby jak odstawić dziecko od karmienia piersią w nocy? Każde dziecko jest inne, więc na każde zadziała co innego. Jednak jest parę metod, by zrobić to w miarę bezstresowo dla obu stron:
1. możesz podawać butelkę z wodą
Niektóre dzieci nie potrzebują jedzenia, lecz napoju w nocy. Jeśli nie chcesz karmić piersią w nocy wystarczy zacząć zastępować nocne mleko wodą. Zacznij od jednego karmienia, najlepiej środkowego, nie tego tuż przed snem czy wcześnie rano. Zawsze proponuj najpierw wodę, ewentualnie podasz pierś. Może się jednak zdarzyć, ze dziecko z taką samą częstotliwością będzie się budziło na picie wody.
Nie podawaj w nocy soczków czy wody z cukrem lub glukozą. Słodkie napoje oblepiają zęby i mogą spowodować próchnicę. Raczej w środku nocy nie będzie Ci się chciało namawiać dziecka na mycie ząbków. Dzięki podawaniu samej wody nauczysz dziecko od najmłodszych dni zdrowego nawyku picia samej, niesłodkiej wody.
2. Możesz podać butelkę z własnym mlekiem/mlekiem modyfikowanym
Dzieci szybciej najadają się mlekiem podawanym z butelki, gdyż szybciej ono leci i nie trzeba męczyć się tak z ssaniem jak to jest w przypadku mleka z piersi. Możesz zastąpić jeden posiłek w nocy mlekiem podawanym z butelki: swoim lub mieszanką. W przypadku mleka własnego będziesz musiała je jednak wcześniej odciągnąć ręcznie lub laktatorem.
Pamiętaj o przechowywaniu mleka w lodówce i podgrzaniu go do odpowiedniej temperatury przed podaniem. Rozrobionego mleka modyfikowanego nie można przechowywać dłużej niż godzinę, gdyż namnażają się w nim niebezpieczne dla zdrowia dziecka bakterie. Lepiej przygotowywać je na bieżąco, a jeśli nie zostanie w ciągu godziny wypite – wylać.
Jeśli odciągasz mleko z piersi laktatorem w dzień możesz je także mrozić i odmrażać w razie potrzeby. Nie używaj jednak w tym celu mikrofalówki.
3. Poproś kogoś o pomoc
Jeśli dziecko potrafi pić z butelki nie broń się przed pomocą innych. Babcia czy ojciec dziecka bez problemu nakarmią malucha, a Ty będziesz mogła w końcu odespać.
4. Daj coś w zamian
Dzieci często lubią zasypiać z pluszakami, pieluszką lub choćby czując zapach mamy. Łatwiej zaprzestać karmienie piersią w nocy jeśli zapewnisz dziecku przytulankę. Czasem sprawdza się koszulka, w której chodziłaś w dzień, dziecko bowiem czuje wtedy Twój zapach.