Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

admin Możliwość komentowania Jak obcinać paznokcie niemowlakowi? została wyłączona

Obcinanie paznokci niemowlakowi zwykle budzi strach u rodziców, w obawie przed skaleczeniem malucha. Niestety paznokcie dziecka rosną dosyć szybko i nie ma sposobu na to, aby uniknąć tej czynności.

Zatem jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

Najlepiej zaopatrzyć się w zaokrąglone nożyczki, takie, którymi nie możemy ukłuć lub zranić dziecka. Najczęściej dostępne są one w sklepach specjalistycznych albo w aptece. Są one tak zaprojektowane, aby były możliwie jak najbezpieczniejsze dla dziecka.

Podczas przycinania, przytrzymaj palec dziecka, naciskając w dół, oddzielając lekko paznokieć od opuszka, ponieważ u noworodków paznokcie mają tendencję zawijania się.

Paznokieć należy przycinać wzdłuż naturalnej krzywizny dziecka, można też przyciąć na wprost.

Obcinanie paznokci noworodkowi naprawdę nie jest czynnością trudną, trzeba tylko pamiętać, że paznokieć noworodka jest zdecydowanie bardziej miękki niż u osób dorosłych. Dlatego musimy wykazać więcej spokoju i cierpliwości.

Jeśli obawiamy się zostać z tą czynnością sam na sam z dzieckiem, zawsze możemy poczekać na bardziej dogodny moment jak powrót taty z pracy, który zabawi dziecko podczas tej czynności i odwróci uwagę dziecka; może podczas wizyty u babci, która będzie asystować przy pierwszym obcinaniu.

Jeśli wciąż mamy obawy i nie wiemy jak obcinać paznokcie noworodkowi , zawsze możemy zapytać o poradę lekarza pediatrę podczas planowanej wizyty.

Oczywiście może zdarzyć nam się drobne zranienie, ale wystarczy przygotować wacik dezynfekujący i na kilka minut ucisnąć krwawiące miejsce. Obcinanie paznokci niemowlakowi nie jest to coś, co powinno spędzać rodzicom sen z powiek.

Każdy rodzic przeszedł podobną szkołę i jak do tej pory nie słyszało się o poważnych wypadkach podczas tej rutynowej czynności.

Trzeba pamiętać, że nasz niepotrzebny niepokój i zdenerwowanie udziela się także dziecku, im spokojniej podejdziemy do tej czynności tym szybciej ją zakończymy i to z gwarantowanym sukcesem.

Z czasem na pewno czynność ta stanie się niezwykle prosta i rutynowa, zapewne odkryjemy też w jakiej porze i okolicznościach obcinanie paznokci niemowlakowi odbywa się najszybciej i bez zbędnych komplikacji.

Obcinanie paznokci niemowlakowi jest istotne ponieważ ma on zwykle miękkie, elastyczne i szybko rosnące paznokcie, które stają się szybko długie i poszarpane. Trzeba je przycinać częściej niż raz w tygodniu.

Czynność ta jest niezbędna, ponieważ dziecko nie kontroluje swoich ruchów i może zranić siebie jak i nas.