Jak nosić noworodka?

admin Możliwość komentowania Jak nosić noworodka? została wyłączona

Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, w pierwszej chwili ogarnia cię radość. Z czasem jednak pojawiają się zwątpienia, szczególnie, gdy będziesz mieć do czynienia z pierwszym dzieckiem. Czy sobie poradzę? Czy będę dobrą mamą? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet.

Nie bój się noszenia noworodka

Szczęśliwie dla ludzkości, natura obdarzyła nas instynktem macierzyńskim, który sprawia, że szybko zakochujemy się w maluchu, który nagle wkracza do naszego życia, nawet jeśli nie do końca wiemy, jak się z nim obchodzić. Jak karmić noworodka? Jak przewijać noworodka? Jak kąpać noworodka? Jak nosić noworodka? Setki powtarzających się pytań, tysiące cioć, które chętnie doradzą ci i posłużą swoim doświadczeniem, a także mnóstwo sprzeczności, każdy bowiem sądzi, że jego racja jest najlepsza.

Za trzymanie noworodka na rękach weź się na spokojnie

Zanim wpadniesz w wir rozpaczy, odetchnij głęboko i zacznij od początku. Najpierw warto pomyśleć, jak powinno się nosić noworodka. Dużo czasu spędzisz z maluchem na rękach. Nie daj sobie wmówić, że „nosząc dziecko rozpieszczasz je i przyzwyczajasz”, bo bycie blisko matki to jedyny stan, jaki noworodek zna, nie da się więc go przyzwyczaić do czegoś, co jest dla niego tak naturalne, jak zaciskanie pięści wokół twojego palca. Jak trzymać na rękach noworodka? Przede wszystkim pamiętaj, że musisz podtrzymywać jego drobne ciałko w dwóch miejscach. Jeśli dziecko leży na plecach, jedną rękę wsuń mu pod plecy, a drugą pod główkę, tak, żeby miało na tobie oparcie. Postaraj się uspokoić noworodka, powiedz do niego coś łagodnego lub przytul. Gdy już podniesiesz dziecko z łóżeczka, możesz je wygodnie ułożyć na sobie tak, żeby główka noworodka opierała się o twoje przedramię, a reszta ciała była podtrzymywana przez twoją dłoń. Aby maluchowi było wygodnie, postaraj się, żeby jego główka leżała w zgięciu łokcia. Jeśli twój noworodek jest wyjątkowo małym dzieckiem lub po prostu boisz się podnoszenia go, postaraj się zainwestować w rożek, dzięki której będziesz pewniej trzymać dziecko. Zamiast rożka dobrze też sprawdzi się zwykła poszewka na poduszkę, w którą można otulić malucha i bez problemu ułożyć go na swoim przedramieniu.

Pamiętaj o bezpiecznych podnoszeniu noworodka

Pamiętaj, że jeśli dziecko leży na brzuchu, przed podniesieniem go należy zmienić pozycję, żeby maluch wiedział, co się z nim dzieje. Nikt nie lubi być nagle podnoszony tak, że nie widzi świata, ponieważ stajemy się zorientowani i przestraszeni. Podobnie reaguje maluch. Obróć go delikatnie na boczek lub na plecy, a następnie podnieś w sposób opisany powyżej.
Jeśli chcesz trzymać dziecko do odbicia po jedzeniu, musisz zmienić pozycję. Oprzyj jego główkę na swoim przedramieniu tak, że ręką będziesz podtrzymywać tył głowy (to bardzo ważne, główka dziecka nie jest jeszcze na tyle stabilna, żeby utrzymywała się sama!), a drugą ręką podtrzymuj dziecko za pupę.

Czy noworodka można nosić w chuście? Najlepiej spytać o to lekarza prowadzącego, ponieważ czasem z różnych powodów konkretne dzieci nie powinny być noszone w chuście. Dotyczy to przykładowo tych maluchów, które mają problemy ze stawami biodrowymi.