Jak nauczyć dziecko smarkać?

admin Możliwość komentowania Jak nauczyć dziecko smarkać? została wyłączona

Nikt nie lubi, kiedy jego pociecha choruje. Wysoka gorączka, męczący kaszel i ten okropny, zatkany nos. No właśnie, katar to przyczyna wielu problemów. Zatkany nos wymusza spanie z otwartą buzią, co wysusza gardło. W dodatku spływający po ścianach gardła katar drażni je i wywołuje kaszel. Poza tym może prowadzić do wielu powikłań, takich jak zapalenie płuc i inne stany zapalne dróg oddechowych. Podczas dużego kataru ważne jest więc, by regularnie wypróżniać nos. Ale jak nauczyć dziecko smarkać? Czy jest możliwe, by kilkulatek samodzielnie wydmuchał zakatarzony nosek?

Samodzielne wydmuchiwanie noska

Właśnie w tym celu potrzebna będzie nauka smarkania. Najlepiej jest zacząć od rozmowy, w której wytłumaczymy, dlaczego w ogóle ważne jest, by nosek był czysty i bez kataru. Kiedy maluch usłyszy, że kiedy nauczy się smarkać, to nie będzie miał problemów z oddychaniem, szybko wyzdrowieje i pójdzie na plac zabaw, chętniej zabierze się za ćwiczenie. Dobrze jest wytłumaczyć maluchowi na czym polega smarkanie. Opisać cały proces i pokazać na własnym przykładzie. Dobrze jest naukę zamienić w zabawę. Jest na to kilka sposobów. Jednym z fajniejszych i ciekawszych dla dzieci, jest zdmuchiwanie nosem palącej się świeczki.

Dzieci uwielbiają dmuchać świeczki urodzinowe, dlaczego więc tego nie wykorzystać. Możemy wbić kilka małych świeczek w mini babeczki lub ciasteczka, a za każdą zdmuchniętą, malec dostanie słodką nagrodę. Innym sposobem jest położenie chusteczki higienicznej lub piórka na stole i poproszenie dziecka, żeby powietrzem wydmuchiwanym z noska przesunął je na drugi jego koniec. Jak widać wszelkie ćwiczenia dobrze jest przeprowadzać zawczasu. Nie warto czekać na chorobę z nauką smarkania. Kiedy dziecko nie czuje się najlepiej i nie ma humoru, najprawdopodobniej nie będzie chciało się bawić. Poza tym zatkany nosek niewiele zdziała i dziecko szybko się zniechęci. Tego typu zabawy warto proponować zdrowemu maluszkowi, który podejdzie do nich z entuzjazmem i zaangażowaniem. Kiedy nauczysz dziecko smarkać, cały proces choroby będzie o wiele łatwiejszy. Regularne czyszczenie nosa sprawia, że dziecko mniej się męczy, nie traci tak bardzo apetytu i łatwiej przesypia noce. W dodatku większość kropli do nosa podaje się po wcześniejszym jego opróżnieniu. Wielu rodziców korzysta z rurek bądź gruszek, które wkłada się do dziecięcego noska i, pod ciśnieniem, usuwa się jego zawartość.

Nie strasz dzieci smarkaniem

Jednak dzieci zwykle nie lubią tego procesu, szczególnie, jeśli w grę wchodzi podłączenie sprzętu pod odkurzacz. Szczególnie starsze dzieciaczki zdecydowanie chętniej wydmuchają nos w chusteczkę, niż dadzą sobie włożyć do niego gumową lub plastikową końcówkę. Naukę dmuchania noska można zacząć już po drugim roku życia, czasami zasady rozumieją nawet młodsze dzieciaczki. Warto zwrócić uwagę, czy nasze dziecko potrafi zdmuchnąć płomień świeczki ustami, na przykład podczas urodzin. Można też poprosić o dmuchnięcie w rurkę zanurzoną w wodzie. Jeśli nie sprawia mu to większych trudności, dmuchanie noskiem również nie powinno.