Jak nauczyć dziecko pływać?

admin Możliwość komentowania Jak nauczyć dziecko pływać? została wyłączona

Ostatnio pływanie dzieci, już od bardzo wczesnej maleńkości, jest bardzo popularne. Nauka pływania dziecka rozpoczyna się bardzo wcześnie i w niektórych miastach polecane są szczególnie kursy takiej nauki.

Oczywiście jest to raczej wszystko w formie zabawy i w towarzystwie rodziców, jednak osiąga się przez to najważniejszy cel, czyli od maleńkości dziecko zostaje oswojone z wodą. Mitem jest i nieprawdą, że nauczysz dziecko pływać sama czy sam, te samotne wyjścia rodziców z dzieckiem na basen, nie zawsze są tak miłe, kreatywne i idące do przodu, jak nauka w większej grupie, pod okiem kreatywnego instruktora nauki pływania, który z tygodnia na tydzień proponuje coraz to nowe formy zabawy w wodzie.
Bardzo często zdarza się, że nastolatkowie nie potrafią pływać, że osoby dorosłe, chcą nauczyć się pływać, jest to efektem tego, że kiedy tacy nieumiejący ludzie byli mali, nikt nie zaprowadził ich na basen, oczywiście nie można tu obwiniać ich rodziców, że nie zadali sobie pytania – jak nauczyć dziecko pływać? Kiedyś baseny nie były tak bardzo dostępne i popularne jak są dzisiaj, ale i dzisiejsi rodzice nie zawsze kładą nacisk na naukę pływania.

Sposoby na naukę pływania dla dziecka

Bez wątpienia najlepszym miejscem do nauki pływania jest basen, a prawdą jest, że niemowlęta, zaraz po urodzeniu pływać już umieją, jednak później tę umiejętność zatracają, albowiem nikt nie stara się jej pielęgnować. Niektórzy rodzice zabierają dziecko na basen już w 12 tygodniu jego życia i należy ich za to pochwalić. Maluch od razu, bardzo szybko oswaja się z wodą i czasami nawet sam, przy lekkiej pomocy rodzica, unosi się na wodzie.

Baseny są wyposażone w brodziki, jacuzzi, w niecki dla małych dzieci i te właśnie miejsca są właściwe do rozpoczęcia nauki pływania.

Dodatkowo bardzo ważne są akcesoria, czyli różnego rodzaju kółka, deski, skrzydełka czy rękawki. Dzięki takiej pomocy dziecko będzie się czuło w wodzie bezpiecznie, a dodatkowo wspomoże to bezpieczeństwo fakt, że na płytkiej wodzie widoczne i wyczuwalne jest dno basenu.

Bardzo dobrze, gdy dziecko pomału nabywa umiejętność pływania, potem w szkole może brać udział w przeróżnych zawodach sportowych, może należeć do różnych klubów, a sama umiejętność pływania może być później dla naszego dziecka jego największą pasją. Początkowe zabawy z rodzicami, w większej grupie maluchów sprawią, że dziecko stanie się bardziej zahartowane, będzie oswojone z wodą, wesołe i towarzyskie. W trakcie nauki pływania małych dzieci, przychodzi pora na nurkowanie i zanurzanie w wodzie głowy, początkowo spotykana jest ona z paniką małego dziecka, ale jeżeli wszystko to przebiega pomału, z cierpliwością i spokojem, maluch szybko uczy się nurkować i nie boi się zanurzać pod wodę.

Małe dzieci uczymy pływać my sami, albo uciekamy się do pomocy instruktorów i zapisujemy się na różnego rodzaju kursy.

Każdy sposób jest dobry, a najważniejsze jest oswojenie dziecka z wodą, a później nauczenie go dobrze pływać. Proces nauki pływania przebiega bardzo długo i z czasem małe dzieci wyrastają, ale dobrze, że znają już podstawy pływania.