Jak dyscyplinować dzieci?
admin Możliwość komentowania Jak dyscyplinować dzieci? została wyłączona
Każda młoda kobieta marzy o posiadaniu dziecka. Wydaje się, że narodziny potomka to upragniony moment, który będzie źródłem jedynie radosnych i szczęśliwych chwil. Niestety rzeczywistość często bywa bardziej brutalna i nieprzyjemna. Okazuje się bowiem, że do małego brzdąca trzeba wstawać parę razy dziennie i odgadywać jego potrzeby. Wcześniej spędzaliśmy czas wolny realizując swoje marzenia i potrzeby, a po narodzinach dziecka, jesteśmy zmuszeni oddać się całkowicie maluchowi.
Dyscyplinowanie małego dziecka
Nad malutkim dzieckiem da się zapanować. Schody pojawiają się, gdy dziecko dorasta, a my nie chcemy wychować rozwydrzonego i nieposłusznego człowieka. Na pytanie jak zdyscyplinować dzieci nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością warto przeczytać kilka poradników, które wyjaśnią jak uczyć dzieci dyscypliny. Nie warto jednak ślepo kierować się zawartymi w nim radami, ponieważ każde dziecko ma inny charakter i reaguje inaczej w danych sytuacjach. Często jednak istnieje wiele schematów, dlatego też taka książka o tym jak dyscyplinować dzieci, może okazać się być pomocna. Nie warto skupiać się na poradach wygłaszanych przez rodziców, ciotki i dziadków. Niestety ludzie lubią pouczać się nawzajem, często prowadzi do wielu konfliktów. Warto czasem kategorycznie powiedzieć, że nie potrzebujemy porad lub cierpliwie wysłuchiwać, a później i tak robić swoje. Z pewnością będziesz miał zdyscyplinowane dziecko, jeśli będziesz konsekwentny. Konsekwencja jest bardzo ważna w procesie wychowania, a wielu rodziców o tym zapomina. Dzieci wówczas uczą się, że słowa rodzica nie mają znaczenia i są płytkie. Rodzice konsekwentni natomiast uczą dzieci szacunku do siebie i swojego zdania oraz nakazów i zaleceń. Trzeba pamiętać, że małe dzieci próbują testować swoich rodziców i obserwują jak bardzo ich zachowanie może wpłynąć na ostateczne decyzje i zachowanie rodziców. Jeśli dzieciaki zauważą, że wymuszanie krzykiem, płaczem lub smutkiem skutkuje, to wówczas zaczną się coraz częściej tak zachowywać w sposób instynktowny. Trzeba jednak pamiętać, że czasem warto odpuścić i porzucić swoją konsekwencje.
Zanim coś zrobisz, wszystko przemyśl
Czasem bowiem zdarza się, że rodzic źle ocenił sytuacje, ale konsekwencje upiera się przy swoim, aby nie przyznać się do błędu i nie okazać słabości. Rodzic boi się o swoją pozycje względem dziecka. W takich sytuacjach warto czasem usiąść i przemyśleć wszystkie za i przeciw i ze spokojem przyznać się do błędu. Takie zachowanie również uczy dziecko, że każdy popełnia błędy i ważne jest, aby potrafić się do nich przyznać i przeprosić za nie.
Oczywiście często w procesie wychowania nie biorą udziału jedynie rodzice. Często dzieciaki są wychowywani przez dziadków, ciotki, nauczycieli w szkole i innych dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, że w życiu każdego dziecka najważniejsi są rodzice. Należy również pamiętać, że dzieci są jak gąbka i chłoną wiele informacji w niewiarygodnym tempie, co skutkuje tym, że dzieciaki nawet nieświadomie kopiują zachowania rodziców. Trzeba mieć to na uwadze, aby nie popełniać przy dzieciak błędów w zachowaniu.