Jak być dobrym tatą i ojcem?

admin Możliwość komentowania Jak być dobrym tatą i ojcem? została wyłączona

Rodzicielstwo to bardzo odpowiedzialna sprawa. Dopóki nie posiadamy własnego dziecka nie zdajemy sobie sprawy, jakie to trudne. Trudne i odpowiedzialne jednak dające ogromną satysfakcję. Kobiety radzą sobie lepiej z rodzicielstwem. Trudniej przychodzi to mężczyzną. Jednak widok swojego nowo narodzonego bobasa powoduje, że każdy facet zmięknie. Jak doświadczony ojciec mogę opowiedzieć swoją historię. Jak ja uczyłem się rodzicielstwa. Kiedy urodził mi się synek to życie zmieniło się całkowicie.

Dziecko zmieni Twoje życie

Jest zmienione do dziś. Nic nie jest już takie jak przed narodzinami dziecka. Wszystko się zmienia i nie ukrywam, że dla rodziców, a szczególnie dla ojca jest to ciężki okres w życiu. Jednak, kiedy już ochłoniemy po narodzinach dziecka to powoli zaczynamy sobie uświadamiać rozmiar tej odpowiedzialności. Mały człowieczek na naszych rękach całkowicie uzależniony od swoich rodziców. W mojej głowie zaczęło się pojawiać pytanie: jak być dobrym tatą dla tego malca, jak być dobrym ojcem, ojcem, którego będzie wspominał przez całe życie i wiedział, że jest wyjątkową osobistością w moim życiu. Zacząłem przeglądać różne książki na ten temat.

Musisz być dobrym ojcem

Szukałem w internecie, jednak po jakimś czasie stwierdziłem, że to ja sam muszę wybrać drogę swojego ojcostwa. Oczywiście mogę słuchać rad bardziej doświadczonych kolegów, ale odpowiednie relacje z własnym dzieckiem muszę zbudować sam tak jak ja to sobie wyobrażam. Początkowo, kiedy dziecko jest jeszcze bardzo malutkie ojciec ma ograniczony kontakt ze swoją pociechą. Mały tylko je i śpi. Mężczyźni są przeważnie ciągle w pracy. Ważne jednak na tym etapie życia dziecka, aby każdą wolną chwilę spędzać z maluszkiem. Dziecko musi czuć obecność obojga rodziców, a i pierwsza wieź z ojcem buduje się w najmłodszym okresie życia noworodka.

Bądź dobrym tatą przez całe życie

Z czasem nasza pociecha rośnie. Coraz mniej śpi, zaczyna gaworzyć, siadać, potem stawia pierwsze kroki. Rozumie już wszystko, co się mówi i sam zaczyna wymagać od nas wielu rzeczy. Ten etap ojcostwa jest bardzo ważny. Trzeba poświęcać dużo czasu na zabawy z dzieckiem. Dużo mówić do niego i dużo wariować. To jest czas beztroski, który warto dobrze wykorzystać. W moim przypadku w tym okresie życia mojego syna widziałem już jak on bardzo za mną przepada. Jak pragnie zabawy i kontaktu ze mną. To jest coś niesamowitego czuć jak bardzo jesteś ważny dla tego dziecka i jak ono bez warunkowo cię kocha i ci ufa. W tym momencie facet zdaje sobie sprawę, że nigdy tego zaufania nie można zawieść. Do końca życia. Kolejne lata życia dziecka tak zwany okres przedszkolny to już inna sprawa.

Szczególnie dla ojców, którzy mają syna. W tym etapie życia dziecka trzeba stać się dla niego autorytetem i skarbnicą wiedzy. Chodzącą encyklopedią. Dziecko zadaje mnóstwo pytań, na które wymaga rzeczowej odpowiedzi, a nie bredni. Chłopiec w wieku przedszkolnym zaczyna chcieć być taki jak tata i często się zdarza, że nie opuszcza ojca na krok. Trzeba wykorzystać to do maksimum, bo to, co zbudujemy w wieku przedszkolnym i szkolnym będzie już trwałe. Mam nadzieję, że wiesz już jak być dobrym tatą po tych kilku zdaniach opisujących moje rodzicielstwo.