Jak bezpiecznie podnieść noworodka?

admin Możliwość komentowania Jak bezpiecznie podnieść noworodka? została wyłączona

Pierwszy krzyk, radość, oto jest nowy członek rodziny, nowy mieszkaniec świata! Piękny, śliczny, do kogo podobny? Ale zaraz jak powinno się podnosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy?! Przecież to taki mały, kruchy człowiek. Spokój ma tu duże znaczenie, nie panikując więc zastanówmy się jak podnieść noworodka. Kluczowym dla tej sytuacji jest zdanie sobie sprawy, że noworodek owszem, jest malutki i bezbronny, ale nie jest rozpuszczalny pod wpływem dotyku. Tego możemy być pewni.

Podnoś noworodka, bo potrzebuje on bliskości

Trzeba zdecydowanie powiedzieć, że świeży człowiek potrzebuje wsparcia w postaci naszej bliskości, obecności i dotyku. W końcu nie za bardzo wie, co się dzieje i dlaczego wyciągnięto go z tej ciepłej, wodnej przestrzeni, w której do tej pory pływał. Przez wzgląd na dobro dziecka zapewnijmy mu profesjonalne usługi opiekuńcze. Zaczynamy! Najważniejsze jest podtrzymanie główki maleństwa. Świeżo urodzone dziecko nie potrafi samodzielnie utrzymać głowy, ma za słabe mięśnie a kręgosłup jest bardzo miękki, z tego powodu podnosząc dziecko trzeba pamiętać o zabezpieczeniu główki poprzez wsunięcie dłoni pod kręgosłup i główkę dziecka. Podczas noszenia, noworodek powinien przebywać w pozycji poziomej, właśnie przez wzgląd na bardzo elastyczny kręgosłup.

Podnosząc noworodka dbaj o kręgosłup

Kręgosłup małego człowieka powinien cały czas być podtrzymywany ręką. W sytuacji, kiedy dziecko musi być uniesione do pozycji pionowej (na przykład po karmieniu albo w innej sytuacji wymagającej chwilowej pionizacji) główka cały czas musi być podtrzymywana, mimo, że oparta jest prawdopodobnie o ramię osoby, która je trzyma. Pozycja pozioma nie oznacza, że dziecko cały czas musi leżeć na plecach. Innym sposobem noszenia noworodka jest ułożenie go brzuszkiem do dołu (pozycja bardzo polecana przy kolkach i zaparciach maleństwa, ponieważ brzuch jest masowany), w tym celu noworodka należy delikatnie przekręcić na bok i z własnej ręki utworzyć jakby gałąź dla misia koala wiszącego na niej. Tak obrazowo można to przedstawić. Oczywiście podnoszenie noworodka nie jest niczym trudnym, należy jednak zachować ostrożność i czujność, pamiętając, że chwila nieuwagi może mieć fatalne konsekwencje.

Podsumowanie: jak podnieść noworodka?

Powiedzmy sobie w takim razie jeszcze raz, jak bezpiecznie podnieść noworodka? Jedną ręką podtrzymujemy główkę a drugą rękę wsuwamy pod kręgosłup. Taki sposób zapewni stabilność dla malutkiego kręgosłupa. Gdy dziecko zostało już uniesione, przytulamy je delikatnie do klatki piersiowej i rękę, która podtrzymuje główkę podkładamy pod kręgosłup – tym sposobem uwolnimy jedną rękę, która na pewno przyda się do karmienia lub innej czynności jednocześnie zapewniając dziecku bliskość i bezpieczeństwo. Nie zapominajmy o rożkach, które dzięki usztywnieniu zapewniają stabilizację kręgosłupa, co dla niektórych rodziców i opiekunów stanowi duże ułatwienie w podnoszeniu nowo narodzonych dzieci. Rożki to również świetna alternatywa dla wszelkich kołderek i kocyków, ponieważ otula dziecko ciasno i pozwala bezpiecznie je przenosić. Zawsze pamiętajmy jednak o ostrożności!