Hemoroidy po porodzie. Jak leczyć?

admin 1

Naturalny poród ma to do siebie, że bardzo często zostawia nam całkiem bolesną i całkiem upierdoliwą pamiątkę. Są nią hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Dziś chcę przedstawić tu kilka informacji na temat hemoroidów po porodzie, powodów ich występowania, a także metod, którymi można z nimi walczyć.

Żylaki odbytu a ciąża

Zdecydowana większość ciężarnych kobiet nawet już w czasie ciąży zmaga się z bolesnymi krwawiącymi guzkami znajdującymi się w odbycie. Spowodowane jest to tym, że w czasie ciąży organizm kobiety jest dość mocno przeciążony, dziecko wysysa z niej sporą ilość wód, w układzie żylnym wzrasta ciśnienie, a ściany naczyń krwionośnych stają się coraz cieńsze. Wszystko to przekłada się na obciążenie okolic odbytu. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze zaparcia i problemy z wypróżnieniem się, co również przekłada się na powstawanie hemoroidów (czytaj więcej na https://zbygniew.pl/zdrowie/leczniczo/hemoroidy-po-porodzie/).

Jeśli kobieta w czasie ciąży nie dostała hemoroidów, to nie ma się czym cieszyć, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że problem ten dotknie jej po porodzie. Dzieje się tak dlatego, że w czasie rodzenia kobieta narażona jest na ogromny wysiłek, w czasie którego dochodzi do zaciśnięcia naczyń krwionośnych i ich uszkodzenia, co wywołuje chorobę.

Czy da się uniknąć hemoroidów w ciąży i po porodzie?

No niestety nie ma takiej opcji. Jeśli hemoroidy mają się pojawić, to po prostu się pojawią, niezależnie od naszych starań. Są jednak sposoby na to, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się hemoroidów w ciąży i po porodzie. Aby o to zadbać należy zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Powinno się spożywać sporo pokarmów, które bogate są w błonnik pokarmowy. Należy pić sporo wody – minimum 2 litry dziennie. Nie powinno się spożywać ostrych potraw.

Jak leczyć hemoroidy po porodzie?

Z hemoroidami zasadniczo jest tak, że one mogą zniknąć samoistnie, bez żadnego specjalnego leczenia. Niekiedy nawet dzieje się tak nawet w ciągu kilku dni od porodu. Jeśli w Twoim przypadku było inaczej, to będziesz musiała posilić się specjalnymi sposobami.

Zdecydowana większość lekarzy zaleca, aby walkę z hemoroidami po porodzie rozpocząć dopiero po okresie połogu. Po tym okresie polecane jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz zmiana diety. Przy dużych problemach z hemoroidami i wynikającymi z tego trudami z wypróżnieniem się sporą ulgę przynoszą czopki doodbytnicze, które pomagają organizmowi w zrobieniu dwójki. Lekarze często przepisują również specjalnie środki farmakologiczne mające zmniejszych ból, pomóc w odkażeniu organizmu i złagodzić podrażnienia. Środki te swobodnie mogą być zażywane przez kobiety karmiące piersią.

Jeśli z kolei dręczą Cię hemoroidy zewnętrzne, to tutaj pomocne mogą być kompresy naprzemienne z zimnej i ciepłej wody.

Jeśli naturalne metody nie pomagają, to w walce z hemoroidami konieczna może być wizyta u lekarza

Kiedy udać się do proktologa?

Tak, to proktolog zajmuje się tego typu sprawami. Jeśli problem z hemoroidami nie znika w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia walki z nimi, to należy udać się do specjalisty, który to w skrajnych wypadkach zlecić może zabieg związany z usunięciem hemoroidów.