Darowizna mieszkania dla dziecka

admin Możliwość komentowania Darowizna mieszkania dla dziecka została wyłączona

Współcześnie wielu rodziców pragnie zabezpieczyć przyszłość swojego dziecko już od chwili jego narodzin. W dzisiejszych czasach często spotykanym sposobem jest przekazanie dziecku w darowiźnie mieszkania dla dziecka. Jednak, aby dokonać tego, trzeba zdawać sobie sprawę z kilku ważnych aspektów, przede wszystkim prawnych, aby nie okazało się, że miły gest przemieni się w nieopłacalny błąd.

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, czym tak naprawdę jest darowizna. I tak też reguluje ją Kodeks Cywilny. Łączy się z nieodpłatnym przeniesieniu pewnych korzyści osobie obdarowanej. Jednak warto podkreślić, że odbywa się to kosztem określonego majątku darczyńcy.

Ustawa głosi, że obie strony są zobowiązane do poniesienia określonych kosztów, czyli podatku. I właśnie w tym ostatnim zdaniu tkwi cały problem, gdyż pomimo najszczerszych chęci ze strony rodziców skazują dziecko na zapłacenie daniny dla państwa. Jednak prawda jest taka, że kto jak kto, ale Polak zawsze znajdzie sposób, aby uniknąć tego, co dla niego niekorzystne. Tak samo jest, więc w tym przypadku i istnieją pewne okoliczności, które mogą zapobiec niepotrzebnym kosztom.

• Przede wszystkim mieszkanie nie może być większe niż 110 m2, w przeciwnym wypadku jakiekolwiek ulgi przestają mieć swoją wartość.

• Inną ważną sprawą jest to, że nie można liczyć na ominięcie zapłaty za podatek, kiedy rodzice postanowią przekazać w darowiźnie działkę budowlaną.

• Dziecko może nie zapłacić podatku, kiedy ma obywatelstwo polskie albo na stałe znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

• Poza tym ważne jest, aby dziecko nie było jednocześnie właścicielem innego lokalu, czy mieszkania.

• Przepisy mówią także, że nie może ono posiadać lokatorskiego prawa spółdzielczego do innego lokalu.

• Problemem może być również posiadanie umowy najmu określonego budynku.

• Zdecydowanie najważniejszym i najtrudniejszym z wielu względów przepisem jest konieczność zamieszkiwania w owym mieszkaniu przez minimum pięć lat. Oznacza przede wszystkim to, że jakakolwiek sprzedaż lokalu mieszkaniowego w tym okresie spowoduje utratę ulgi.

Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje możliwość nieponoszenia kosztów za podatek od darowizny, jednak przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak postępować, aby w ogóle móc przekazać owe mieszkanie. Na przykład rodzic, który posiada mieszkania w Katowicach, po pierwsze powinien udać się do wykwalifikowanego notariusza, aby spisać akt notarialny oraz dokonać wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. Choć wydaje się to niepotrzebne w obecnej chwili, to dobrym pomysłem jest dokonanie zabezpieczenia, które będzie głosić, że możemy mieszkać w mieszkaniu do czasu śmierci lub wyprowadzki z własnej woli. Prawo określa to mianem służebności i warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Dla dziecka mieszkanie tym bardziej, jeśli znajduje się ono w większym mieście, np. w Katowicach, może stanowić lepszy start i przewagę nad rówieśnikami. W końcu będzie miało ono do dyspozycji sporą ilość szkół wyższych oraz odpowiedniej wielkości rynek pracy. W razie potrzeby będzie mógł przemienić darowiznę w inwestycję i wynajmować ją właśnie studentom, czy młodym małżeństwom. Przemyślana darowizna będzie zawsze nieocenioną pomocą dla dziecka, kiedy już osiągnie wiek dorosły.