Co na odparzenia pupy u noworodka?

admin Możliwość komentowania Co na odparzenia pupy u noworodka? została wyłączona

Noworodek rodzi się z bardzo cienką i delikatną skórą. Nie ma ona jeszcze wykształconych wszystkich funkcji, dlatego jej pielęgnacja już od pierwszej chwili jest bardzo ważna. Miejscami, na które trzeba koniecznie zwracać uwagę każdego dnia są: skóra głowy (mogą pojawić się łuski o brązowym zabarwieniu – ciemieniucha), skóra w zagięciach i fałdkach (łokcie, kolana, skóra za uszami, paszki, fałdki przy stópkach i dłoniach) oraz pupa (nie ma nic gorszego niż odparzona pupa niemowlaka).

Do zwalczenia ciemieniuchy potrzebna jest cierpliwość i codzienne smarowanie główki oliwką, nałożenie czapeczki na kilka minut (aby główka się rozgrzała) i wyczesywanie szpecących łusek. Można też kupić specjalny szampon do mycia główki. Ciemieniucha noworodka czy niemowlaka (zależy kiedy się pojawi) nie boli, ale nie zwalczana może prowadzić do problemów z rośnięciem włosów.

Jak postępować? Co stosować na odparzenia?

Jak zaś pielęgnować skórę w zagięciach i fałdkach? Po pierwsze – do kąpieli należy stosować kosmetyki zwane emolientami. Nie powodują one podrażnień, delikatnie pielęgnują skórę, natłuszczają a jednocześnie myją. Są bardzo bezpieczne i można je stosować już od pierwszego dnia życia noworodka. Po drugie – po kąpieli należy skórę natłuścić, szczególnie te wspomniane wcześniej miejsca. Można to zrobić stosując na przykład popularne oliwki Johnsona lub inny balsam czy emulsję do ciała.

Bardzo ważne jest to, aby był on dedykowany dla maluchów, nie zawierał agresywnych składników i posiadał certyfikat Instytutu Matki i Dziecka. Nawet jeśli kąpiel dziecka nie odbywa się codziennie, skóra musi być natłuszczona. Warstewka kosmetyku uchroni ją przed podrażnieniami i otarciami, przesuszeniem, a może nawet przed atopowym zapaleniem skóry. A co na odparzenia pupy u noworodka? Najlepiej do nich nie dopuścić.

To wydaje się graniczyć z cudem, zwłaszcza gdy dziecko często się wypróżnia, ale jest to możliwe. Przede wszystkim należy często zmieniać pieluszkę. Po wyczuciu charakterystycznego zapachu, należy to zrobić niezwłocznie. Do higieny pupy noworodka stosuje się nawilżone chusteczki. Trzeba obserwować czy zawarte w nich składniki nie powodują reakcji alergicznych, czy skóra jest gładka i różowa. Dobrym nawykiem jest pozwolenie dziecku na poleżenie z gołą pupą chociaż raz dziennie. Dostęp do powietrza sprawia, że skóra oddycha oraz schnie. To ważne, zwłaszcza, gdy jest gorąco i upalnie, i skóra maluszka się poci. Dobrze jest też stosować zasypki w pudrach, które wchłaniają wilgoć, zapobiegają otarciom. A co gdy pupa już jest odparzona mimo stosowania wszystkich zabiegów? Jak wtedy postąpić?

Co jeśli nic nie pomaga na odparzenia?

Gdy nie pomogły wszystkie zabiegi, kremy, które miały zapobiec odparzeniom należy stosować kremy wysuszające oraz regenerujące delikatną skórę. Specjaliści (lekarze pediatrzy oraz położne) polecają stosowanie Sudokremu, który zawiera cynk o właściwościach gojących, przeciwzapalnych. Częste zmiany pieluchy, wietrzenie pupy oraz odpowiednie kosmetyki sprawią, że odparzenie będzie tylko wspomnieniem.