Wegańskie produkty

admin Możliwość komentowania Wegańskie produkty została wyłączona

Weganizm to styl życia, który kieruje się zasadą niewykorzystywania zwierząt. Zgodnie z tą właśnie zasadą weganie nie spożywają mięsa, a także produktów, których pozyskanie wymaga zabicia zwierzaka.

Weganie dążą nie tylko do wyeliminowania produktów zwierzęcych z diety, ale także z innych aspektów życia.

Weganie nie spożywają w ogóle mięsa, ale również produktów, których wytwarzanie związane jest z tzw. eksploatacją zwierząt, co oznacza, iż w ich diecie brakuje również nabiału oraz miodu. Oprócz tego nie stosują kosmetyków testowanych na zwierzętach i nie kupują ubrań, które powstały z odzwierzęcych surowców (wełna, jedwab, futro, skóra).

Gdzie można kupić produkty wegańskie?

Praktycznie w każdym sklepie, jednak to zależy od tego, co jest nam akurat potrzebne. Najmniej problemów sprawia kupienie oczywiście owoców i warzyw, jednak z innymi produktami bywa różne. Wegańska odzież czy wegańskie kosmetyki to produkty, które najciężej jest zakupić. Na szczęście na polskim rynku powstaje coraz więcej wegańskich sklepów, w których można nabyć produkty wegańskie takie jak żywność, kosmetyki, a także środki czystości.

Spożywczy niezbędnik każdego weganina.

Wydawać by się mogło, iż weganie spożywają jedynie owoce, warzywa, ryż oraz kaszę. Nic bardziej mylnego, gdyż wegańska dieta bogata jest również w inne spożywcze produkty. Warto zaopatrzyć swoją lodówkę w pewne składniki, które z pewnością urozmaicą nieco przygotowywane potrawy, a są nimi przede wszystkim:

– czarna sól, która nada każdej potrawie jajeczny posmak,
– płatki drożdżowe, które przydadzą się do przygotowywania domowych wegańskich serów oraz sosów serowych,
– mleczko kokosowe, które można wykorzystać do przygotowywania deserów, dań kuchni azjatyckiej, a także do przeprowadzania własnych kulinarnych eksperymentów,
– mieszanki przypraw np. curry, przyprawy do mięs, zioła prowansalskie oraz inne gotowe mieszanki, które dodadzą każdej potrawie niezwykły smak oraz aromat.

Wegańska dieta nie musi być wcale nudna, jak to się wydaje wielu osobom. Dzięki bogactwu przeróżnych wegańskich składników spożywczych każdy posiłek może być nie tylko zdrowy, ale również niezwykle smaczny.

Kosmetyki wegańskie

Weganie nie stosują kosmetyków, które zawierają w sobie składniki pochodzenia zwierzęcego. Można je podzielić na dwie grupy, a mianowicie substancje otrzymywane z ciała zwierząt jak skóra, tłuszcz, a także substancje, które są otrzymywane z wytwarzanych przez nie produktów np. lanolina. W wegańskich kosmetykach nie mogą się znaleźć przede wszystkim takie składniki jak kolagen, elastyna, keratyna, ambra, piżmo, cywet, lanolina oraz chitozan.

Czego zatem szukać w kosmetykach wegańskich?

Na szczęście świat roślin bogaty jest w wiele bardzo cennych dla naszego zdrowia oraz urody składników. Można w tym miejscu wymienić przykładowo ekstrakt z alg, aloes, krwawnik pospolity, olejek z arniki górskiej, rumianek oraz wiele innych. Ważne jest to, aby przed zakupem danego kosmetyku przeczytać uważnie jego skład, a także sprawdzić, czy na opakowaniu zamieszczona jest informacja o tym, że dany produkt nie był testowany na zwierzętach.