Skoki rozwojowe niemowląt
admin Możliwość komentowania Skoki rozwojowe niemowląt została wyłączona
Obserwowanie dorastających dzieci jest jednym ze wspanialszych doświadczeń w rodzicielstwie. To niewiarygodne, jak dziecko zmienia się właściwie z dnia na dzień, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Te pierwsze zmiany najlepiej uchwycić aparatem fotograficznym. Wiele matek robi swoim pociechom mnóstwo zdjęć, z czego wiele osób drwi. Nie przejmujmy się jednak innymi, tylko w ten sposób zachowamy wspomnienie o tym, jak nasze dziecko się rozwijało. Istnieją nawet projekty fotograficzne, gdzie mamy robią fotografie codziennie, by potem dokładnie widzieć, jak maluch dorasta. Jeśli chodzi o zmiany psychiczne w rozwoju dziecka, to następują one skokowo. Każdy, kto rozmawia z rodzicami maluszków, wie, że istnieje coś takiego jak skoki rozwojowe.
Skoki rozwojowe nie są przyjemne
Takie skoki rozwojowe u dzieci nie są wcale niczym przyjemnym, a ich źródłem jest coraz większa liczba bodźców i stres malucha, który ich doświadcza. Objawem skoków jest płaczliwość, podenerwowanie, rozdrażnienie i, co najgorsze, problemy z zasypianiem. Skoki rozwojowe niemowląt są szczególnie ciężkie dla rodziców, którzy często nie wiedzą, co się dzieje. Dziecko, dotąd pogodne i roześmiane, staje się marudne, ciągle czegoś chce, płacze, choć właściwie nie wiadomo dlaczego. Ponadto nie chce spać i jest nerwowe. To najpewniej skok rozwojowy! Pamiętaj, że niemowlę otrzymuje mnóstwo bodźców z otoczenia i każdego dnia uczy się bardzo wielu różnych rzeczy. Działanie mózgu jest wzmożone, ciągle docierają bowiem nowe informacje, które trzeba uporządkować. Nie jest to wcale takie proste. Reakcje dziecka są więc fizjologiczne.
Tak po prostu działa mózg dziecka, które musi niejako przetrawić ogrom wiedzy, jaki do niego dociera. Nie jest to wiec wymierzone przeciwko tobie. To działanie niezależne od woli dziecka, poza jego kontrolą. Po przejściu skoku rozwojowego zauważysz znaczną różnicę. Na przykład po pierwszym skoku, który następuje około piątego tygodnia życia, powinnaś zauważyć, że dziecko częściej i bardziej świadomie się uśmiecha, żywiej reaguje na zapachy, uważniej słucha i umie przez chwilę skupić uwagę, a także rzadziej ulewa mu się jedzenie. Kolejne skoki przynoszą jeszcze większe zmiany: dziecko podnosi główkę, trzyma przedmioty, obserwuje ludzi wokół, żywiej reaguje na pewne bodźce, które mu podsuwasz. Im dziecko starsze tym skoki rozwojowe trwają dłużej. U dziecka w czternastym tygodniu życia taki skok może trwać nawet kilka tygodni.
Skoki rozwojowe trudnym okresem dla rodziców
To trudny okres dla rodziców, którzy nie zawsze potrafią sobie poradzić z awanturującym się, marudzącym i narzekającym maluchem. Co robić? Przede wszystkim zachować cierpliwość. Trzeba przyjąć do wiadomości fakt, że tak po prostu musi być. W tym czasie trzeba po prostu przy dziecku być, wspierać je, zabawiać, odwracać uwagę od rzeczy przykrych, organizować zabawę, a przede wszystkim – pokazywać świat. Z czasem uczymy się rozpoznawać reakcje dziecka i potrafimy zapobiec pewnym zachowaniom. Pamiętajmy jednak, że skoki rozwojowe to kamienie milowe w rozwoju naszego dziecka!