Niemowlę nie chce pić mleka. Co robić?

admin Możliwość komentowania Niemowlę nie chce pić mleka. Co robić? została wyłączona

Odruch ssania, a zatem żywienie się mlekiem matki, czy też mlekiem podawanym z butelki, jest u noworodka naturalny, więc bardzo sporadycznie zdarzają się problemy z karmieniem niemowląt. Tak malutkie dzieci, pomimo bardzo słabo wykształconych funkcji organizmu, doskonale rozpoznają uczucie głodu i potrafią na nie reagować w jedyny znany sobie sposób – płacząc dopóty, dopóki nie dostanie ciepłego posiłku. Zasadniczo system ten sprawdza się doskonale, gdyż matka dobrze wie, że jej dziecko jest głodne i natychmiast zaspokaja jego głód, a dziecko czuje się dzięki temu bezpieczne i syte. Ale co robić gdy niemowlę nie chce pić mleka? nie ma tu przy tym znaczenia, czy jest to mleko modyfikowane, czy też mleko kobiece. Jest to sytuacja, której przyczynę należy jak najszybciej odnaleźć i zaradzić problemowi.

Odmowa posiłku? Co robić?

Gdy maluch odmawia posiłku, coś ewidentnie stoi na przeszkodzie. W tym wieku nie ma jeszcze mowy o buntowaniu się na jedzenie o stałych porach, ani o braku apetytu wskutek wcześniejszego najedzenia się słodyczy. Nie jest też tak, że niemowlak jest zbyt zajęty zabawą, by skupiać się na posiłku. Te przyczyny należy więc wykluczyć i pomyśleć o innych.

Na pierwszy ogień musimy zbadać przyczyny natury zdrowotnej – niestety, ale to one są najczęstszą przyczyną tego, że niemowlak nie je. Być może winą tego będą zmiany skórne wewnątrz ust, takie jak afty lub inne bolesne zmiany dermatologiczne. Jeśli maleństwo cierpi podczas ssania, nic dziwnego, że noworodek nie chce jeść, choć do tej pory robiło to chętnie! Zajrzyjmy więc do buzi niemowlaka oglądając dokładnie jego dziąsła, język i gardło, i gdy tylko zaobserwujemy podejrzane zmiany, udajmy się do lekarza, który zapisze lekarstwa niezbędne do wyleczenia ich.

Przyczyną braku apetytu u dziecka mogą być też problemy natury żołądkowej – być może maluch po posiłku odczuwa dolegliwości bólowe, które źle mu się kojarzą, dlatego też na wszelki wypadek broni się przed jedzeniem? Bywa, że niemowlę nie chce jeść, gdy męczą je kolki i wzdęcia – jeśli to jest przyczyną braku łaknienia u twojego dziecka, postaraj się zlikwidować kolki poprzez delikatne masaże brzuszka, herbatki z koprem włoskim, apteczne specyfiki łagodzące kolkę, a także pamiętaj, by zawsze po posiłku układać dziecko w pozycji pionowej i oklepywać mu plecki celem odbicia gazów.

Zdarza się, że przyczyną braku apetytu dziecka są czynniki psychiczne. Dziecko blokuje się, gdy jest karmione w niewygodnej pozycji albo frustruje się tym, że nie potrafi złapać ustami sutka lub smoczka, i przez to nie potrafi się najadać. Bywa też i tak, że dziecko męczy się usiłując wyssać pokarm z piersi matki i przez to zniechęca się do jedzenia. Bardzo często, gdy przyczyną braku chęci jedzenia u niemowlaka jest karmienie piersią, wystarczy przerzucenie się na ssanie mleka z wygodnej butelki, przy której nie trzeba się tak męczyć, i nie musi to być mleko modyfikowane, gdyż wystarczy to odessane z piersi. Warto też pomyśleć o komforcie dziecka podczas karmienia, zarówno butelką jak i piersią.