Kiedy dziecku wychodzą zęby?
admin Możliwość komentowania Kiedy dziecku wychodzą zęby? została wyłączona
Nie jest łatwo nadążyć za wszystkimi zmianami w życiu naszego niemowlaka, ponieważ jego rozwój jest tak gwałtowny, szybki i czasem nieprzewidywalny, że zanim zdążymy się przyzwyczaić do jednej rzeczy, maluch już zaskakuje nas nową! Jedną z takich rzeczy jest ząbkowanie u dzieci. Zaczyna się ono w niemowlęctwie i zwykle młodzi rodzice bardzo się go obawiają. To wszystko rezultat opowieści o nieprzespanych nocach, płaczu i bólu dziecka spowodowanego bolesnym ząbkowaniem. Rzeczywiście, wychodzenie nowych zębów to nic przyjemnego, szczególnie dla takiego brzdąca. Jest jednak nieuniknione i można się na to zawczasu przygotować.
Kiedy zaczyna się ząbkowanie?
Zwykle dzieje się to około 6 miesiąca życia, czasem nieco wcześniej lub nieco później. Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo zaobserwować pierwsze objawy wyrzynania się zębów mlecznych. Dziecko, które cały czas płacze to coś, z czym zdążyliśmy się już oswoić przez kolki. Nie umiemy tez odróżnić, czy dziecko płacze bo jest głodne, czy też z powodu bólu dziąseł. Dlatego też najbezpieczniej będzie po prostu około piątego miesiąca zacząć bacznie obserwować dziąsła naszego niemowlaka. Każdego dnia warto raz lub dwa razy dziennie obejrzeć jego jamę ustną w poszukiwaniu pleśniawek czy resztek pokarmu, a także zwilżoną w przegotowanej wodzie sterylną gazą należy przetrzeć dokładnie wszystkie dziąsła. Dzięki temu uda nam się oczyścić dziąsła z pokarmu, zapobiegając tym samym już od najwcześniejszego dzieciństwa próchnicy i przyzwyczajając dziecko do stałej, regularnej higieny jamy ustnej. Do tego, podczas takiego zabiegu szybko wyczujemy wykluwające się zęby, zmieniony kolor dziąsła w jednym miejscu lub rozpulchnione dziąsło, które świadczy o tym, że w tym miejscu wyrzyna się ząbek.
Kiedy zaczyna się ząbkowanie, rodzice jeszcze nie zauważają pierwszych objawów wykluwających się ząbków, a dziecko już odczuwa ból. Można więc na wszelki wypadek podawać maluchowi schłodzony gryzak dla uśmierzenia jego bólu. Dobrym pomysłem jest też smarowanie dziąseł dziecka żelem przeciwbólowym, dedykowanym specjalnie dla dzieci ząbkujących, do kupienia w każdej aptece. Wielu rodziców korzysta z różnych specyfików aptecznych na ząbkowanie, chwaląc sobie bardzo rezultaty ich stosowania.
Rzecz jasna, każdy rodzic chciałby zrobić wszystko, co w jego mocy, byleby tylko ulżyć cierpieniu dziecka, a przy okazji i swojemu – bo ząbkujące, marudne i płaczące dziecko, które nie chce jeść ani skupić się na żadnej rozrywce, nie jest niczym przyjemnym. Ząbkowanie jest jednak procesem, przez który każdy z nas musi przejść, i to dwukrotnie – aż do wyjścia wszystkich zębów stałych, a czasem nawet tak zwanych zębów mądrości, które pojawiają się w dorosłości. Nie ma sposobu na powstrzymanie tego procesu ani zahamowanie go, dlatego lepiej, by minął on jak najszybciej i jak najmniej problemowo. Dlatego też rodzicom dzieci pięciomiesięcznych zaleca się, by trzymali w swojej apteczce maść przeciwbólową na ząbkowanie u dziecka na wszelki wypadek, na pewno się przyda.