Kiedy dziecko zaczyna mówić mama i tata?
admin Możliwość komentowania Kiedy dziecko zaczyna mówić mama i tata? została wyłączona
Wielu rodziców z niecierpliwością oczekuje na kolejne postępy w rozwoju swojego malucha. Każdy z nich jest ważną chwilą, która napawa opiekunów dumą z potomka, jak również spokojem ducha, gdy potwierdza się prawidłowy rozwój ich dziecka. Kiedy dziecko zaczyna mówić, chodzić, wówczas powoli staje się coraz bardziej samodzielne.
Pierwsze słowa dziecka
Jednym z ważniejszych momentów w życiu tak malucha, jak również i rodzica, jest pierwsze słowo dziecka. Wyczekane i zapewne zapamiętane przez rodziców. Istotne również w życiu dziecka, które od tego momentu będzie mogło coraz precyzyjniej komunikować się ze światem. Jednak zwłaszcza młodzi rodzice, debiutujący w tej roli, mają często obawy, gdy pierwsze słowo się nie pojawia. Nie ma powodów do zmartwienia. O tym kiedy dziecko zaczyna mówić, decyduje wiele czynników. Najważniejszą kwestią jest, by do dziecka mówić już od pierwszych dni i tygodni jego życia. W ten sposób daje się mu szansę na stopniowe przyswajanie dźwięków, a także naukę języka. Kiedy dziecko mówi mama, wówczas kobietę przepełnia ogromna radość. Zanim jednak nadejdzie ten szczęśliwy czas, trzeba włożyć sporo wysiłku i cierpliwości. To właśnie mama na ogół spędza z dzieckiem najwięcej czasu. Od jej podejścia i zaangażowania zależy zatem w znacznym stopniu to, kiedy dziecko zaczyna mówić cokolwiek. Na początku to jedynie pojedyncze, jeszcze nieskoordynowane i nieświadome dźwięki. Warto jednak już w pierwszych miesiącach mówić do dziecka jak najwięcej. Ojcowie również powinni zaangażować się w ten proces, na przykład czytając dziecku książki i spędzając z nim czas. W ten sposób również przybliża się moment, kiedy dziecko mówi tata po raz pierwszy. A to dla każdego kochającego ojca chwila wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju.
Komunikacja od 6 miesiąca
Półroczny bobas już całkiem świadomie informuje opiekunów nie tylko o swoich emocjach, ale również coraz skuteczniej komunikuje, o co mu konkretnie chodzi. Około dwunastego miesiąca życia zaczyna się oczekiwanie na pierwsze pełne słowo. Niekiedy dziecko mówi mama najpierw, tata pojawia się później. To naturalna konsekwencja większej obecności mamy w życiu malucha. Niemniej jednak zdarzają się również również sytuacje, kiedy dziecko mówi tata zanim zacznie wołać mamę. Ta ostatnia na pewno nie powinna mieć mu tego za złe. Pierwsze słowo to zawsze przede wszystkim wielki powód do dumy, bez względu na to jak brzmi. Zanim maluch skończy dwa latka, zapewne rodzice mają już za sobą obawy, kiedy dziecko zaczyna mówić. Teraz problemem staje się natomiast ogromna wylewność dzieci, które z biegiem czasu mają coraz więcej pytań o otaczający świat. Kiedy dziecko mówi mama, ta ostatnia już spodziewa się kolejnych trafnych obserwacji. Ponownie należy jednak podkreślić, że to powód do radości. Nawet jeżeli chwilami to szczęście trochę męczy i chciałoby się mieć chwilę dla siebie. Natomiast kiedy dziecko mówi tata, wówczas ojciec powinien poświecić mu jak najwięcej swojej uwagi. Dorośli są często zapracowani i zabiegani. Niemniej jednak czas dla własnego dziecka zawsze powinien się znaleźć.