Zaparcia u dzieci

admin Możliwość komentowania Zaparcia u dzieci została wyłączona

Masz małe dziecko? Widzisz, że męczą go notoryczne bóle brzucha? Co zrobić aby szybko je wyeliminować w bezpieczny, dla pociechy, sposób? Czy w ogóle da się zauważyć, że jest to kwestia zaparć? Pamiętaj, że takie dolegliwości bywają niebezpieczne, dlatego jeśli samemu nie jesteś w stanie ich wyeliminować, konieczna może się okazać konsultacja lekarska.

Skąd mam wiedzieć, że dziecko ma zaparcia?

Przede wszystkim należy być bardzo czujnym. Maleńkie dziecko nie jest bowiem w stanie powiedzieć, co mu dolega. Należy zatem zwracać uwagę na stolce i częstotliwość ich występowania. Jeśli dziecko zaczyna się niepokojąco prężyć, a w przypadku nieco starszej pociechy po prostu unikać wypróżniania się, możesz wiedzieć, że dzieje się coś niedobrego.

Jeśli takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, możesz działać na własną rękę. Dobrze jest profilaktycznie wzbogacić dietę malucha ( albo swoją, w przypadku dzieci karmionych piersią) o błonnik pokarmowy. Z pewnością pozwoli on na regulację perystaltyki jelit, a więc pozbycie się problemu.

Bez zaparć – jadłospis malucha

Co zatem zaproponować dziecku? Przede wszystkim warzywa i owoce. Są one bogate w błonnik a dodatkowo wpływają korzystnie na całe działanie organizmu. Należy jednak zwrócić uwagę, aby stały się one normą, czymś, co towarzyszy każdemu, a nie tylko niektórym posiłkom.

Śniadanie

Jeśli podajemy dziecku płatki z mlekiem na śniadanie, dobrze jest zwrócić uwagę, aby były one z pełnego ziarna, a dodatkowo wzbogacać je o różnorodne owoce suszone- takie jak śliwki, brzoskwinie czy rodzynki.

II śniadanie

Pomysł na drugie śniadanie jest prosty. Wybierajmy owoce, bez względu na to, co miałoby to być. Najlepiej, aby były to rozwiązania lubiane i chętnie spożywane przez pociechę. Jeśli dziecko uczęszcza do szkoły, dobrze jest wybierać te produkty, które swobodnie można wziąć w rękę.

Obiad

Pora obiadowa powinna opierać się na zróżnicowanych jarzynach. Najlepiej jest podawać zarówno surówkę a dodatkowo sugerować zjedzenie jeszcze warzyw gotowanych. Pozytywny wpływ na dziecięce jelita mają brukselka, kapusta, brokuł, kalafior czy tez fasolka.

Podwieczorek

Tutaj można nieco poszaleć, choć specjaliści proponują rezygnacje z typowo słodkich deserów. Rodzice mogą jednak podawać różnorodne sałatki owocowe, dostarczające niezbędnych witamin, a ponadto doskonale smakujące. Młodszym dzieciom proponuje się podawać pieczone owoce- jak jabłko czy gruszkę.

Kolacja

Wieczorne kanapki powinny opiera się na serze czy tez wędlinie, choć najlepszym rozwiązaniem jest dołożenie do nich warzywa- sałaty, pomidora, ogórka czy nawet papryki bądź rzodkiewki.

Zaczyna się od drobnych spraw, by ZDOBYĆ SZCZYT

Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędnym wydaje się odpowiednia dieta. Jeśli wzbogacisz ją o warzywa, owoce a dodatkowo dodasz do tego duża ilość niegazowanej wody, możesz być pewny, że Twoja pociecha będzie się prawidłowo rozwijać. Pamiętajmy, że to my, jako rodzice kształtujemy nawyki żywieniowe, i to od nas, w dużej mierze będzie zależało to, w jaki sposób będzie się odżywiać nasze dziecko w dorosłym życiu.