Wskazania do cięcia cesarskiego

admin 2

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się nad tym jakie są wskazania do cięcia cesarskiego. Aby ograniczyć ich męczarnie i poszukiwanie tych wskazań zachęcam do lektury tego wpisu, w którym przedstawiam konkretne powody, dla których przeprowadzane jest cięcie cesarskie. Poznaj je sama.

Zbyt duża masa dziecka

Lekarz przed porodem kilkukrotnie oszacowuje masę dziecka. Wykorzystywane są do tego pewne schematy obliczeniowe stosowane w trakcie badania ultrasonograficznego. Na tej podstwie lekarz w przybliżeniu -+10% oszacowuje wagę dziecka, które ma przyjść na świat. Bardzo często dochodzi do sytacji, w której lekarz decyduje się na przeprowadzenie cesarskiego cięcia, jeśli masa dziecka przekraczać ma 4kg. A to z uwagi na to, że poród tak sporego dzieciaka może być dla mamy ogromnym obciążeniem wiążącym się również z zagrożeniem życia dziecka i innymi niebezpiecznymi komplikacjami.

Choroby matki

Jeśli matka przechodziła różne choroby, to również może spodziewać się, że w jej przypadku zalecane będzie cesarskie cięcie. Wskazania te najczęściej są wydawane na podstawie objawów zgłaszanych lekarzowi przez pacjentkę nie tylko tuż przed porodem, ale też w trakcie całego trwania ciąży.

Z popularnych przypadków, to wskazaniami do porodu poprzez cesarskie cięcie są: choroby ortopedyczne, okulistyczne, kardiologiczne oraz endokrynoligiczne.

Nie wiem czy wiesz, ale istnieje też taka choroba jak tokofobia, czyli chorobliwy lęk przed porodem. On też jest wskazaniem do przeprowadzenia cesarki.

Uniknąć niebezpieczeństwa

Jeśli istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla matki czy dziecka, to jest to kolejnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Jeśli w trakcie porodu są jakieś komplikacje, coś nie idzie wystarczająco sprawnie, poród wyłamuje się ze schematów, to lekarze często decydują się na cesarkę, aby np. nie doprowadzić do niedotlenienia dziecka w łonie matki.

Wśród tego typu niebezpieczeństw wymienić można chociażby nieprawidłowości łożyska czy pępowiny, który może chociażby niebzpiecznie owinąć się wokół szyi dzieciaczka.

Ostatnimi wskazaniami do wymuszenia cesarskiego cięcia mogą być wady anatomiczne w budowie narządów rodnych kobiety, a także ogólna kondycja stanu zdrowia dziecka.