Rodzenie w wannie
admin Możliwość komentowania Rodzenie w wannie została wyłączona
Wiele mam przygotowujących się do porodu zastanawia się nad tym, czy w związku z cudem przyjście na świat ich dziecka poczują one ogromny ból. Okazuje się, że w zdecydowanej większości przypadków poród wywołuje ogromne bóle i z tą właśnie myślą powinna oswoić się każda z nas. Prawda jest jednak taka, że ból, o którym mowa w pewnym stopniu można zniwelować. Jednym ze sposobów zmniejszających ból porodowy jest poród w wodzie. Ta metoda porodu przynosi do tego stopnia dużą ulgę, że często polecana jest nawet tym mamom, które nie chcą lub nie mogą skorzystać ze znieczulenia obawiając się jego skutków.
Rodzenie w wannie jest mniej bolesne z uwagi na to, że w wodzie ciało kobiety jest mniej spięte, mięśnie potrafią się bardziej rozliźnić, dzięki czemu można nieco zniwelować ból. Dodatkowym atutem porodu w wodzie jest to, że nieweluje on ryzyko związane z rozerwaniem krocza, które to jest jednym z bardziej wstydliwych skutów związanych z naturalnym porodem. Jednym z bardziej wstydliwych, aczkolwiek dochodzi do niego coraz rzadziej, a to z uwagi na to, że kobiety są po prostu za wczasu nacinane. W chwili obecnej cała masa szpitali wyposażonych jest w odpowiednie wanny i sale, dzięki którym poród w wannie nie jest fikcją, a czymś całkiem realnym. Warto jednak wspomnieć, że nie jest on jakąś nowością, bo w wodzie przecież rodziło się już w starożytności.
Jak się rodzi w wodzie?
Jeśli interesuje Cię kwestia tego jak przebiega poród w wodzie, to muszę Cię zasmucić: nie ma tam żadnych rewelacji i żadnych fajerwerków, bo tak naprawdę poród ten jest bardzo zbliżony do tego tradycyjnego. Wszystko przebiega tak samo: rodząca ma skurcze, a w pewnym momencie wykonywać ma parcie. Istotna zmiana jest taka, że brzuch rodzącej znajduje się pod powierzchnią wody, której temperatura zbliżona jest do temperatury ciała. Jest bardzo przyjemnie.
W czasie porodu w wodzie stan płodu stale monitorowany jest z wykorzystaniem aparatu KTG, do którego podłączona jest rodząca, tu też występuje więc podobieństwo do rodzenia tradycyjnego na łóżku. Przy rodzącej oczywiście cały czas znajdują się odpowiedni specjaliści, ale nie tylko, bowiem przy porodzie w wannie obowiązkowa jest obecność kogoś z rodziny, może to być partner, może mama cyz teściowa lub siostra – jak kto woli. Osoba ta rodzącej jest bardzo potrzebna, aby pomóc jej w ogarnieciu sytuacji, gdy ta leży w wannie. Pomaga jej między innymi w utrzymaniu się na powierzchni ;-).
Przed porodem w wodzie obowiązkowo wykonywan ajest lewatywa.
Poród ten robi coraz większą furorę i decyduje się na niego coraz więcej matek nie tylko z uwagi na mniejszy ból, ale również z uwagi na to, że poród w wannie przebiega szybciej niż poród tradycyjny. Dodatkowo woda bardzo dobrze wpływa na dziecko, dzięki czemu przeżywa ono mniejszy szok związany z pojawieniem się na tym świecie. Mówi się nawet, że dzieciaki rodzone w wodzie są nie tylko spokojniejsze, ale też szybciej i łatwiej dostosowują sie do nowych warunków, z którym zmierzyć trzeba się na tym świecie.
Poród w wodzie nie dla wszystkich
Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie jakim jest poród w wannie nie jest wskazane dla wszystkich rodzących. Skorzystać mogą z niego tylko te mamy, których ciąża przebiega bez żadnych komplikacji. Jeśli więc masz problem z nadciśnieniem czy układem krążenia, to niestety przyjemność tego typu porodu Cię ominie. Podobnie jest z osobami cierpiącymi na anemię, infekcje czy choroby skóry.
Nie dopuszcza się również do porodu w wannie kobiet będących w ciąży mnogiej, z nieprawidłowym ułożeniem dziecka lub w sytuacjach, w których mamy zaburzenia tętna dzieciaczka. Dodatkowo, jak już wiesz z wskazań do cięcia cesarskiego, wersja ta odpda również w przypadku dzieci o przewidywanej masie ciała powyżej 4kg.