Poród – kiedy trzeba jechać do szpitala?

admin Możliwość komentowania Poród – kiedy trzeba jechać do szpitala? została wyłączona

Wiele małżeństw przygotowujących się do przyjęcia na świat zwłaszcza pierwszego dziecka często zadaje sobie pytanie o to kiedy trzeba jechać do szpitala przed porodem. Pytanie to pojawia się zwłaszcza u osób planujących naturalny poród, bowiem wiadomo – przy cesarce jest on wcześniej zaplanowany. Obliczenie najbardziej odpowiedniej pory na udanie się do szpitala jest zadaniem wyjątkowo trudnym, a to dlatego, że do porodu dojść może z kilkudniowym przyspieszeniem lub opóźnieniem. Chcemy jednak zapoznać Was z podstawowymi sygnałami mówiącymi o tym, że poród nadchodzi i że trzeba jechać do szpitala. Oto one.

Wyciek wód płodowych

To chyba podstawowy sygnał mówiący o tym, że powoli trzeba udać się do szpitala. Wyciek wód płodowych to podstawowy sygnał świadczący o rozpoczynającej się akcji porodowej. Jeśli chodzi o ilość wypływających wód płodowych, to może ona być bardzo zróżnicowana. Od kilku kropel, aż do ilości zbliżonej do jednej dawki moczu. Analizując wygląd wód płodowych należy zwrócić uwagę na ich kolor i budowę.

Tradycyjnie wody płodowe powinny być bezwonne i bez specjalnego koloru, jeśli z kolei są zaczerwienione może świadczyć to o obecności ktwi, co z kolei może przełożyć się na patologię ciąży i konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Wody płodowe mogą być różnież mętne i w kolorze zielonym, to często jest sygnałem związanym z obecnym zakażeniem. W takim wypadku natychmiastowo należy udać się do szpitala, w którym lekarza nakazać powinien przyjęcie antybiotyków zarówno dla matki jak i dziecka. W tym wypadku antybiotykoterapia ma ochronić przed rozwojem infekcji.

Skurcze macicy

Kolejny nieodzowny sygnał związany z nadchodzącym porodem. Skurcze macicy pojawiające się z odpowiednią regularnością i wydajnością, w równych odstępach czasu są niezbitym dowodem na to, że powinniście jechać do szpitala. Jeśli dochodzi do skurczów macicy, to rzadko zdrza się, aby nie był to sygnał porodowy. Na początku skurcze te nie są wyjątkowo bolesne i są mało intensywne, z czasem jednak są bolesne, a wtedy lepiej być już w szpitalu. Przy skurczach koniecznie trzeba obserwować swoje ciało i analizować odstępy czasowej pomiędzy nimi, to pomoże w ustaleniu właściwego momentu porodu.

Mimowolne czynności fizjologiczne

Sygnałem zapowiadającym nadchodzący poród mogą być również mimowolne czynności fizjologiczne. Jeśli okaże się, że ciężarna nieświadomie oddaje mocz, stolec czy zaczyna wymiotować, to powinniście się mieć na baczności. To sygnał, że należy udać się do szpitala. Te efekty uboczne pojawiają się dlatego, że przy porodzie dochodzi do skurczów mięśni, w czasie których niemożliwa jest kontrola pewnych zachowań naszego organizmu. Dodatkowo takie zajścia są formą oczyszczenia organizmu przed tak ważnym wydarzeniem, jakim jest poród. Mało tego, jeśli organizm sam nie oczyści się w ten sposób, to w szpitalu zrobią to przy użyciu specjalnych środków, także nie przejmujcie się tym, tylko jedźcie na porodówkę!